Wrocław: park Czarna Woda odzyska dawną świetność

domena publiczna

Jesienią rozpoczną się prace, mające na celu rewitalizację parku na wrocławskich Swojczycach – informuje Tu Wrocław.

W zeszłym roku projekt uzyskał dofinansowanie z Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Na odnowienie parku przeznaczone zostanie 750 tys. złotych. To tylko pierwszy etap, w tegorocznym rozdaniu aktywiści ubiegali się o następne 250 tys. złotych. Z pozytywnym skutkiem. Stojąca na czele projektu Izabela Folga-Łozińska chce, aby park miał naturalistyczny klimat, zbliżony do Mazur. Będą tam kajaki i pomost.

Park nosi nazwę Czarna Woda. Mieści się pomiędzy Miłoszycką, Swojczycką, Gospodarską a Ludową. Przed wojną był popularnym miejscem rekreacji dla ówczesnych mieszkańców Breslau. Po wojnie park został zapomniany. Nazwa Czarna Woda pochodzi od znajduącego się tam starorzecza Odry. To niegdysiejsze ramię rzeki zwane Odrą Swojczycką. Przepływało ono od wsi Trestno poprzez Opatowice, Swojczyce, Kowale i Zalesie.

W okolicy Wrocławia już od średniowiecza prowadzone były prace związane z regulacją Odry. Wskutek kolejnych inwestycji (zwłaszcza tych pod koniec XIX i na początku XX wieku) ramię Odry przekształciło się w starorzecze, podzielone na kilka odrębnych odcinków.

Źródło: tuwroclaw.com

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ