Angel Care we Wrocławiu działa już rok. Tysiące godzin zajęć i setki bezpłatnych badań

foto: materiały prasowe

55 tys. godzin terapii, zajęć i warsztatów, 285 członków Klubu Seniora, 142 osoby przebadane bezpłatnie w Klinice Pamięci. Centrum Seniora Angel Care we Wrocławiu podsumowuje pierwszy rok działalności, uruchamia nowe formy opieki i zaprasza na dni otwarte dla rodzin – w sobotę, 10 czerwca.

Rok temu we Wrocławiu otwarto Angel Care – pierwsze w Polsce kompleksowe centrum opieki nad osobami starszymi. Obecnie mieszka w nim ponad 100 seniorów. W sumie mają 7970 lat – najmłodszy 46, a najstarszy 96. Ośrodek korzysta z wzorców opieki sprawdzonych w krajach zachodnich (między innymi indywidualnych programów terapii i aktywizacji). Jak ten model przyjął się na polskim rynku?
– Angel Care rozwija się zgodnie z naszymi założeniami. Łącznie z rekonwalescencjami i pobytami czasowymi przebywało u nas dotychczas 267 osób, a nasi pacjenci spędzili na terapiach, warsztatach, zajęciach ponad 55 tysięcy godzin. Te liczby potwierdzają, że polski rynek jest już gotowy na kompleksową opiekę o wysokim standardzie – ocenia Michał Kowalski, dyrektor generalny Angel Care.
W Angel Care mogą mieszkać zarówno samodzielni seniorzy, jak i osoby wymagające pomocy na co dzień, w tym chorujące na demencję. W praktyce ośrodek jest podzielony na niezależne części, a każda z nich spełnia określoną funkcję: mieszkania dla aktywnych seniorów z usługami i opieką medyczną, Dom Opieki (korzystają z niego osoby, które wymagają pomocy w codziennym funkcjonowaniu), Centrum Chorób Demencyjnych (tu opiekę znajdują osoby starsze z demencją oraz chorobą Alzheimera). Angel Care oferuje też usługi opiekuńcze realizowane w zmniejszonym zakresie czasowym – pobyty czasowe, rekonwalescencyjne oraz rehabilitacyjne.

Fundacja Angel Care
Częścią struktury centrum seniora jest Fundacja Angel Care. Czerpie ona z doświadczeń międzynarodowego zespołu specjalistów oraz konsultantów, którzy działają w wielu europejskich i światowych ośrodkach. W jej ramach działają: Klinika Pamięci, Klub Seniora oraz Centrum Wolontariatu.
Celem uruchomionej w grudniu Kliniki Pamięci jest diagnozowanie chorób demencyjnych na jak najwcześniejszym etapie, a także edukowanie w zakresie profilaktyki. Na bezpłatne badania przesiewowe
i konsultacje ze specjalistami może się zgłosić każdy, przede wszystkim jednak program skierowany jest do osób po 65. roku życia. Dotychczas z Kliniki Pamięci skorzystało 142 osób, a u ok 30% z nich stwierdzono konieczność dalszego leczenia. Na konsultacje czeka też 226 kolejnych osób.
– Często słyszymy, że brakuje takich miejsc, jak Klinika Pamięci. Tymczasem im wcześniej uda się zdiagnozować choroby demencyjne, tym większe są możliwości, by zahamować utratę pamięci – mówi dr Patryk Piotrowski, neuropsychiatra, ekspert Angel Care.
Do Kliniki Pamięci można zapisywać się pod numerem telefonu 71 306 90 30 albo osobiście.
Na stałe do kalendarza Wrocławia wpisały się już spotkania w ramach Klubu Seniora. To cykl bezpłatnych, zajęć i spotkań dla seniorów, w tym ćwiczenia fizyczne, trening umysłu, warsztaty artystyczne, wieczorki taneczne, wykłady czy kluby zainteresowań. W spotkaniach może uczestniczyć każdy.
– Poprzez Klub Seniora otwieramy Angel Care na lokalną społeczność. W tym przypadku nasza oferta również dobrze odpowiada potrzebom seniorów. Pokazuje to ogromne zainteresowanie, z jakim spotkał się nasz Klub Seniora. Należy do niego już 285 osób, które dotychczas wzięły udział w 6 tys. godzin zajęć i warsztatów – mówi Michał Kowalski.
Zapisy odbywają się w recepcji Angel Care lub pod numerem telefonu 506 919 332 (w godz. 8.00 do 20.00).
Ośrodek podejmuje również współpracę z wolontariuszami indywidualnymi oraz organizacjami
i stowarzyszeniami. Wolontariusze swoją aktywność wykazują zarówno w Domu Opieki jak i Klubie Seniora.

Plany na przyszłość
Teraz Centrum Seniora Angel Care wprowadza Pobyty Wakacyjne i Warsztaty Grupowe. Seniorzy spędzą wakacje w komfortowych warunkach, z poczuciem bezpieczeństwa i dobrego towarzystwa.
– W tym segmencie opieki brakowało dotąd oferty w tak elastycznej, a jednocześnie kompleksowej formie. W naszym centrum, niezależnie od długości pobytu i zakresu opieki, osobą starszą zajmuje się profesjonalny personel, czuwający całą dobę. Pobyt Wakacyjny pozwoli również na diagnostykę w Klinice Pamięci – mówi Michał Kowalski. – W tym czasie dzieci, wnuki czy opiekunowie osób starszych będą mogli zregenerować siły na urlopie, podreperować swoje zdrowie lub dowolnie zaplanować wolny czas – dodaje.

Dzień otwarty dla rodzin
Z kolei już w sobotę, 10 czerwca, Angel Care zaprasza na dni otwarte. Rodziny i seniorzy poznają model opieki i atmosferę centrum seniora, a także osobiście porozmawiają z personelem.
– Przez cały dzień będzie można obejrzeć również mieszkania dla samodzielnych seniorów, z opieką, wsparciem i pakietem dodatkowych usług – dodaje Michał Kowalski.
W programie dnia otwartego przewidziany jest między innymi wykład „Zrozumieć przeszłość – istota zaburzeń pamięci”, który rozpocznie się o godz. 11.00. Od godz. 11.00 do 14.00 uczestnicy będą mogli zbadać swoją równowagę podczas testu przeprowadzanego przez fizjoterapeutę . Z kolei od godz. 12.00 do 16.00 odbędą się indywidualne konsultacje dotyczące doboru sprzętu i pomocy ortopedycznych. Ciekawym wydarzeniem będzie możliwość przymierzenia kombinezonu geriatrycznego, który będzie dostępny podczas wykładu „Empatia ćwiczona na własnej skórze – zrozumienie potrzeb i zachowania osób starszych” (godz. 13.00-15.00). O godz. 15.00 odbędzie się natomiast spotkanie z psychologiem i terapeutą zajęciowym Grażyną Kołodziej, która opowie o profilaktyce dobrej pamięci.
Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Zapisy na wykłady trwają pod numerem telefonu: 71 306 90 30.

Anita Nowak

Źródło: PR EXPERT

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ