Samorząd województwa zainwestuje ponad 68 mln zł w poprawę warunków leczenia na Dolnym Śląsku

kasa domena robert.jpg

Samorząd województwa wybrał 37 dolnośląskich ośrodków zdrowia, które otrzymają w sumie 68 milionów złotych na modernizację i zakup specjalistycznego sprzętu medycznego.

– Ochrona zdrowia pozostaje priorytetem zarządu województwa. Przeznaczamy ogromne pieniądze na poprawę standardów leczenia na Dolnym Śląsku. Robimy to nie tylko w odniesieniu do podległych szpitali, ale również tych jednostek, które zajmują się pacjentem lokalnie – mówi marszałek Przybylski.

Pieniądze, o których mowa, pochodzą z konkursu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego i zostały rozdysponowane głównie wśród ośrodków związanych z opieką podstawową (POZ) i ambulatoryjną (AOS). Zainteresowanie konkursem było bardzo duże. W sumie złożonych zostało 71 wniosków. Ostatecznie, po ocenie merytorycznej i formalnej zarząd województwa zdecydował o wsparciu 37 najlepszych projektów. Najwyższe dofinansowanie – ponad 9,5 mln zł – trafi do Wielospecjalistycznego Szpitala
w Zgorzelcu (Regionalne Centrum Opieki Koordynowanej dla powiatów: bolesławieckiego, lubańskiego, lwóweckiego, jeleniogórskiego i zgorzeleckiego). Ponad 6,6 mln zł otrzyma Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Legnicy, a prawie 9 mln zł trafi do Wojewódzkiego Szpitala im. J. Gromkowskiego, który składał wspólny wniosek z Centrum Medyczne “Dobrzyńska”

– Poprawa standardów leczenia pacjentów nie jest zadaniem łatwym. To w głównej mierze odpowiedzialność rządu, ministerstwa zdrowia i NFZ. Nie możemy jednak czekać. Staramy się wspierać ten proces wszędzie tam, gdzie to możliwe. Przede wszystkim angażujemy się w rozbudowę infrastruktury medycznej i zakup nowoczesnego sprzętu. Finansujemy również liczne programy profilaktyczne – dodaje Jerzy Michalak, członek zarządu województwa.

Ze wsparcia samorządu województwa skorzysta również wiele przychodni znajdujących się w mniejszych miejscowościach Dolnego Śląska. Ponad 3 mln zł otrzyma Przychodnia Rejonowa w Chojnowie, która planuje budowę centrum medycznego i zakup nowego sprzętu medycznego. W Mysłakowicach zakupiony zostanie nowy aparat USG, we wsi Wabienice powstanie wiejski ośrodek zdrowia, a przychodnia miejska w Pieszycach zostanie rozbudowana.

Na dofinansowanie zakupu nowego sprzętu medycznego mogą liczyć równie przychodnie w Oleśnicy, Wleniu, Wińsku i Jaworze.

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ