Student z Wrocławia wysłał raka w kosmos

foto: materiały prasowe

Dawid Przystupski, student Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, wysłał balon z komórkami nowotworowymi poza atmosferę. To wystarczyło, by zakwalifikować się do finału Odysseus Space Contest 2017.

Dawid Przystupski na co dzień studiuje medycynę. Od dziecka interesuje się kosmosem, dlatego postanowił połączyć swoje zainteresowania, zajmując się stosunkowo nową dziedziną astrobiologii. Finałowy projekt Sky is no limit przygotowuje z Bartłomiejem Ziętkiem z Politechniki Wrocławskiej. W marcu wysłali poza atmosferę żywe komórki. 5 czerwca zespół zaprezentował wyniki w Warszawie. Do tego etapu Odysseus Space Contest zakwalifikowało się tylko 26 zespołów z całej Europy. Udało się. Teraz trzymamy kciuki za kolejny sukces – w lipcu będą reprezentować Polskę na finale we Francji.

Poza komórkami zdrowymi oraz nowotworowymi, balonem z wodorem w dwugodzinną podróż wysłana została aparatura do pomiaru ciśnienia, promieniowania UV oraz przeciążeń. Jak wygląda taki lot? Gondola z próbkami podpięta jest do wytrzymałego balonu wypełnianego helem lub wodorem. Podczas wznoszenia rośnie ciśnienie, a balon unosi się tak długo, jak długo wytrzymuje to rosnące naprężenie. Balon pęka, gondola spada, otwiera się spadochron. Ten moment, gdy balon tracimy z zasięgu wzroku jest chwilą najbardziej emocjonującą, przyznaje Dawid, teraz zaczyna się zabawa. Balon trzeba znaleźć – dzięki systemom internetowym, na podstawie wielkości balonu, rozpiętości spadochronu, ciężaru gondoli, możemy sprawdzić gdzie balon potencjalnie wyląduje. Ten konkretny znaleźli aż 180 kilometrów od miejsca startu.

Co dalej? O tym jak na komórki zadziałają warunki poza atmosferą już powstały publikacje. Dawid Przystupski chce sprawdzić jak przeciwdziałać tym zjawiskom. W następnych lotach komórkom, które już leciały, towarzyszyć będą substancje mogące mieć działanie ochronne. Dawid planuje porównać przeżywalność „gołych” komórek z tymi, które będą zabezpieczone płynami. Ponadto spróbuje zbadać także to, jak atmosfera wpływa na nowotworzenie oraz jak nowotworzenie wpływa na reakcje komórki na takiej wysokości.

Źródło: Biuro Prasowe Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ