Poznańska firma żąda przeprosin od wrocławskich aktywistów (oświadczenie)

pixabay

Publikujemy oświadczenie 

“Kilka dni temu Towarzystwo Upiększania Miasta Wrocławia oraz Akcja Miasto otrzymały pisma z firmy Modertrans Poznań sp. z o.o., w których w związku z naszymi działaniami na rzecz zakupu przez Wrocław tramwajów niskopodłogowych zarzucono nam „pomówienia marki Moderus Beta” oraz „naruszenie dóbr osobistych firmy”. 

Pisma te uważamy za bezprzedmiotowe. Nie zamierzamy spełnić żądań firmy Modertrans i przeprosić za nasze opiniowanie warunków przetargu na nowe tramwaje dla Wrocławia z kilku podstawowych powodów.

Po pierwsze, podtrzymujemy naszą opinię wyrażoną w liście wysłanym do Prezydenta Rafała Dutkiewicza, iż nowe tramwaje zakupione przez Wrocław powinny być nowoczesne i wygodne, dostępne w łatwy sposób dla osób o ograniczonej sprawności – czyli co najmniej w 70% niskopodłogowe. Zakup 40 sztuk tramwajów, które mogą mieć zaledwie 20% niskiej podłogi (a takie wymagania stawia obecnie rozpisany przetarg) sprawi, że przez kolejne 30 lat wrocławianie będą jeździć pojazdami, które już teraz znacząco odbiegają od przyjętych w Polsce i Europie standardów. Misją AM i TUMW jest dbanie o jakość życia wrocławian, a dostęp do nowoczesnego taboru tramwajowego jest jej istotnym elementem.

Po drugie, w piśmie skierowanym do Prezydenta Rafała Dutkiewicza ani razu nie użyliśmy nazwy Moderus Beta ani nie wspomnieliśmy o firmie Modertrans Poznań sp z o.o. – jedyne do czego się odnosiliśmy, to naszym zdaniem rażąco niskie kryterium minimalnej powierzchni niskiej podłogi. W wypowiedziach prasowych natomiast nazwaliśmy tramwaje Moderus Beta „przestarzałą konstrukcją bazującą na produkowanych w latach 70-tych Konstalach 105N”, oraz “mniej pojemnymi” niż inne tramwaje dostępne na rynku. Te opinie podtrzymujemy, ponieważ są oparte na faktach.

Po trzecie, próby uciszania organizacji pozarządowych poprzez straszenie ich procesem sądowym uważamy za skandaliczne. Rolą organizacji takich jak Towarzystwo Upiększania Miasta Wrocławia i Stowarzyszenie Akcja Miasto jest walka o wysoką jakość życia w mieście – krytykując obecny zły przetarg ogłoszony przez Urząd Miasta działamy właśnie w tym celu. Straszenie nas konsekwencjami prawnymi, w tym za kuriozalną „nieuczciwą konkurencję”, uważamy za ingerencję w wolność wypowiedzi i działalności społecznej.
W poniedziałek prześlemy naszą oficjalną odpowiedź do firmy Modertrans Poznań sp. z o.o.”

Towarzystwo Upiększania Miasta Wrocławia oraz Akcja Miasto

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ