Dlaczego zaniechano sekcji w Polsce?

Czy te drastyczności, ujawniane z ogromnym opóźnieniem dopiero teraz, w ramach wymaganych przez polskie prawo ekshumacji, rzeczywiście były nie do przewidzenia? Czy powtórnego szoku dla rodzin, owej traumy, z której powodu lamentują dziś odsunięci od władzy politycy Platformy i PSL-u rzeczywiście nie można było uniknąć? Otóż, wręcz przeciwnie. Wystarczyło zarządzić sekcje, powtórną identyfikację ofiar, czyli otworzyć trumny zaraz po ich przylocie do Warszawy. Tak nakazywała znajomość obyczajów wielkiego sąsiada, zdrowy rozsądek, a przede wszystkim obowiązujące w Polsce prawo…

Tym bardziej, że każdy, kto tylko był zainteresowany prawdą, potrafił dostrzegać szczegóły i łączyć ze sobą fakty, wiedział o tym skandalu od dawna, właściwie od początku. W rozmowie z prof. Jackiem Trznadlem, którą opublikowałem w Tygodniku Solidarność z 28 maja 2010, a w sieci nawet 14 maja, znalazł się m.in. taki fragment:

„– Minął już 30-dniowy okres żałoby, Polska pochowała ofiary smoleńskiej tragedii, a na miejscu zdarzenia nadal można znaleźć fragmenty poszycia i wyposażenia samolotu, różne przedmioty, a nawet szczątki ciał osób, które tam poniosły śmierć.

–   Brak poszanowania dla ludzkich zwłok pozostaje w naszym kręgu kulturowym przejawem cynizmu, może wręcz nihilizmu moralnego. Ale niefrasobliwość rosyjskich śledczych wobec majestatu śmierci wyraziła się też przewiezieniem ciał ofiar do Moskwy bez uprzedniego porozumienia ze stroną polską.

–   Krewnym przyjeżdżającym w celu identyfikacji ofiar zapewniono darmowy pobyt w hotelu…

–   … ale poddano też swoistemu przesłuchaniu, o czym dowiedzieliśmy się np. z relacji Małgorzaty Wassermann czy brata Stefana Melaka. Trudno więc mówić o jakiejś szczególnej empatii rosyjskich władz wobec ludzi, którzy stracili swych bliskich w podsmoleńskim lesie, co dość mocno kontrastuje z gestami, jakimi premier Putin czy prezydent Miedwiediew okazywali publicznie swe współczucie dla Polaków.

–   Na terytorium Rosji, wraz z niepokornym prezydentem, ginie część kierownictwa państwa, które po półwieczu zdołało się wyrwać z orbity imperialnych wpływów… Dziwne, że w tej mało zręcznej dla siebie sytuacji Kreml nie zaproponował Polakom samodzielnego wyjaśniania przyczyn katastrofy.

–   Jest wręcz odwrotnie, śledztwem i wyjaśnianiem przyczyn katastrofy zajmują się specjaliści i prokuratorzy rosyjscy. Polska strona musi się zadowolić tym, co łaskawie przekazują im właściciele tamtych postępowań. Skąpo odmierzane informacje, zmieniające się wersje, niewiarygodne interpretacje to z pewnością nie jest grunt, na którym mogłoby wzrosnąć wzajemne zaufanie, o którym tak chętnie mówią politycy z polskiej ekipy rządowej.

–   Kwestionuje Pan przejrzystość działań w tej sprawie?

–   Wszystkie dowody rzeczowe, w tym czarne skrzynki, rejestrujące parametry działania urządzeń samolotu i rozmowy pilotów, także telefon satelitarny, wciąż znajdują się w rękach strony rosyjskiej. A przecież prezydencki samolot, nawet roztrzaskany na terytorium Rosji pozostaje własnością państwa polskiego. Według pierwszych zapowiedzi, mieliśmy otrzymać czarne skrzynki po paru dniach, potem mówiono o tygodniach, teraz w grę wchodzą już miesiące. I nie ma mowy o samych rejestratorach tylko o odczytanych z nich zapisach…”

autor: Waldemar Żyszkiewicz

źródło: gazeta Obywatelska

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ