Od początku było jasne, że sekcje w Moskwie były lipne. Brak

smolensk.jpg

Dziś trudno żywić w tej sprawie wątpliwości. Nihilizm moralny, który przejawił się w sposobie potraktowania przez stronę rosyjską zwłok ofiar smoleńskiej enigmy z 10 kwietnia 2010 roku, wskazuje nie tylko na zamysł pohańbienia ciał martwych już wrogów, ale przede wszystkim na zasadniczą odmienność cywilizacyjną ludów i władz państwa ze stolicą na Kremlu.

Brak reakcji Donalda Tuska

Profesor Trznadel, pisarz, poeta, literaturoznawca, ale także badacz katyńskiego ludobójstwa, już 19 kwietnia 2010, w liście otwartym skierowanym do premiera Donalda Tuska postulował powołanie międzynarodowej komisji technicznej do wyjaśnienia przyczyn tragicznego zdarzenia w podsmoleńskim lesie. Pytany o motywy tego kroku, Jacek Trznadel wyjaśnił, że zdumiały go skrajnie nieadekwatne działania premiera, który zachował się tak, jakby rozbiła się tam prywatna cessna jakiegoś biznesmena, a nie rządowy tupolew z prezydentem, generalicją oraz istotną częścią elity naszego państwa.

Donald Tusk nie zna sprawy – oświadczyli jednak ludzie z otoczenia premiera prof. Trznadlowi, który po paru tygodniach zapytał o reakcję na swój apel. W tej sytuacji autor listu wysłał go 12 maja pocztą tradycyjną, za zwrotnym potwierdzeniem odbioru, a 27 maja osobiście złożył w biurze podawczym KPRM podpisy osób solidaryzujących się z tą inicjatywą. Ich liczba, łącznie z podpisami zebranymi przez Ruch 10 Kwietnia, którego członkowie apel Trznadla uznali za swój, sięgnęła 55 tysięcy.

Taka reakcja i obywatelska postawa uczonego wcale nie dziwi: jako syn urzędnika państwowego II Rzeczypospolitej, konkretnie starosty powiatu zawierciańskiego, Jacek Trznadel po prostu wiedział, jak się w nadzwyczajnej sytuacji zachować. Dziwi raczej, że ktoś całkowicie pozbawiony takich przymiotów mógł zostać polskim premierem.

Dowody winy

Problem nie tkwi zatem w niewiedzy. Od początku było jasne, że sekcje w Moskwie były lipne, że ziemi nie przekopano, szczątków nie pozbierano. Dowody publicznego kłamstwa Ewy Kopacz przywoziły grupy krewnych, znajomych, uczniów – setki ludzi pielgrzymujących przez kolejne miesiące na miejsce tragedii. A te zalutowane przez Rosjan trumny oraz rzekomy, niezgodny z polskim prawem, a mimo to przez ekipę Tuska i prokuraturę wojskową respektowany zakaz ich otwierania stanowią clou sprawy.

To są dowody winy. Strasznej winy. Wobec ofiar, wobec ich bliskich, ale także wobec Polski i Polaków. Może są to dowody pośrednie, ale całkowicie wystarczające. Dlatego trudno się dziwić, że politycy Platformy idą w zaparte. Nie mają innego wyjścia. Ale my też nie mamy, bo trzeba wreszcie przerwać ten zaklęty krąg bezkarności winowajców oraz naszego imposybilizmu w tej sprawie…

 

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ