Psychika pieniądza

Naukowcy ze Szwecji odkryli, że pacjenci cierpiący na zaburzenia psychiczne czuli się dużo lepiej, gdy co miesiąc otrzymywali określoną sumę pieniędzy, niż ci, którzy dostawali tylko lekarstwa.

Naukowcy wykazali, że pieniądze łagodzą objawy chorób psychicznych dużo lepiej niż środki farmakologiczne.

Badania szwedzkich naukowców pokazują, że pacjenci „leczeni” pieniędzmi byli gotowi do powrotu do normalnego życia o wiele szybciej niż pozostali. Według profesora Alaina Topora, to dowód na to, w jak dużym stopniu u podłoża chorób psychicznych leżą problemy socjalne.

W badaniach udział wzięło stu pacjentów żyjących w trudnych warunkach oraz cierpiących na choroby psychiczne takie jak: schizofrenia, psychoza, mania prześladowcza czy głęboka depresja. Przez dziewięć miesięcy każdy z nich dostawał pieniądze, którymi mógł dowolnie dysponować. Jak się okazało, większość wydała dodatkowe pieniądze na obiady z przyjaciółmi czy rodziną, grę w kręgle oraz wizyty w fitness-klubie.

Samopoczucie pacjentów było badane w trakcie badań i po nich. Okazało się znacząco lepsze u grupy, która otrzymała do wydawania pieniądze niż u tej przyjmującej jedynie lekarstwa.

źródło: gazeta Obywatelska

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ