Ukraińcy bez przeszkód wjadą na teren Unii Europejskiej – zniesiono wizy na pobyt do 90 dni

fot. pl.freeimages.com

Z dniem 11 czerwca obywatele Ukrainy będą mogli wjeżdżać na teren państw Unii Europejskiej bez konieczności uprzedniego uzyskania stosownej wizy. Nowe prawo, które zaczęło obowiązywać to realizacja obietnic względem władz w Kijowie, starających się o zbliżenie do UE. Politycy na Ukrainie zapewniają o chęci wstąpienia do Unii Europejskiej, a zniesienie wiz ma być jednym z kroków mających do tego doprowadzić.

O zniesienie wiz dla Ukraińców chcących wjechać na teren państw Unii Europejskiej zabiegano już od 2009 roku. W ostatnich miesiącach duży nacisk na tę sprawę kładł prezydent Petro Poroszenko, a także politycy, którzy od lat deklarują chęć oderwania Ukrainy od rosyjskich wpływów. Jak podkreślają władze w Kijowie, zniesienie wiz jest symbolicznym zerwaniem z tradycją radziecką i pozwala na dalszą, wzajemną integrację i współpracę. Nowe prawo pozwala na legalny wjazd na teren UE bez konieczności ubiegania się o wizę. Regulacje pozwalają na maksymalnie 90-dniowy pobyt – w ciągu pół roku – w krajach Unii Europejskiej.

Istotne jednak jest to, że zwolnieni z obowiązku wizowego zostaną jedynie obywatele Ukrainy, którzy posiadają paszport biometryczny, są ubezpieczeni, a także uzasadnią cel swojej podróży. Ukraińcy są również zobligowani do posiadania stosownej sumy pieniędzy, która pozwoli im na swobodne poruszanie się po krajach UE. Regulacje nie obowiązują w Irlandii i Wielkiej Brytanii, której obywatele zdecydowali o wszczęciu procedury Brexitu.

Źródło: wprost.pl / Telewizjarepublika.pl

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ