Rozmach na Niskich Łąkach i Rakowcu. Tu dawniej było modne centrum rozrywki

materiały prasowe

Rozrywka jak na wiedeńskim Praterze, zieleń jak w berlińskim Tiergarten, odrzański most na Oławie i tramwaj nr 4. Poznaj intrygującą przeszłość Niskich Łąk i Rakowca, należących do Przedmieścia Oławskiego. Jak 100 lat temu wyglądała ta dzielnica Wrocławia i jak rozwija się dziś?

Przedmieście Oławskie było dawniej reprezentacyjną dzielnicą Wrocławia. Dziś znowu zaczyna tętnić życiem. Powstają tu m.in. kawiarnie i nowe punkty usługowe, przybywa wielu młodych mieszkańców i ciekawych inicjatyw społecznych. Blask odzyskuje również imponująca architektura Przedmieścia Oławskiego, zarówno za sprawą renowacji dawnych obiektów, jak również dzięki nowym inwestycjom, jak na przykład Angel River, wypełniającemu dużą lukę po charakterystycznej dla tej części Wrocławia gęstej, śródmiejskiej zabudowie.

Ogromnym atutem dzielnicy są też Niskie Łąki, od ponad 200 lat uznawane za zielone płuca miasta, a ze względu na bliskość centrum i zakątki z dziką przyrodą przypominające berliński park Tiergarten.

Mniej znany jest fakt, że przy obecnych ul. Rakowieckiej i Na Grobli już w XIX w. powstało najmodniejsze we Wrocławiu centrum rozrywki i wypoczynku, przypominające słynny wiedeński Prater.

Obracający się parkiet, kolejka górska i wyścigowy tor kolarski

W tamtych czasach magnesem dla wrocławian i turystów były przede wszystkim tzw. établissement, czyli miejsca łączące restaurację, piwiarnię i kawiarnię z ogrodem, salą koncertową i taneczną, teatrem typu variete, bilardem czy kręgielnią, często oferujące także karuzele, pokazy akrobatów i sztukmistrzów. Établissement zwykle były sytuowane poza ścisłym centrum miasta – z jednej strony pozwalały wyrwać się z miejskich murów, z drugiej zapewniały typowe mieszczańskie rozrywki. W całym Wrocławiu obiektów tego typu powstało aż 80 – największe z nich tuż przy Przedmieściu Oławskim.

Magnesem było zwłaszcza établissement Bürgersäle-Luna Park, które działało przy ul. Rakowieckiej, niedaleko rzeki Oławy. Miało salę o powierzchni aż 2100 mkw., największą tego typu w całych ówczesnych wschodnich Niemczech, a do tego wesołe miasteczko, m.in. z kolejką górską i hipodromem. W sumie w Luna Parku mogło się bawić równocześnie nawet 10 tys. osób, w tym aż 6 tys. znalazłoby miejsce pod dachem.

Oferta i wystrój Luna Parku były niezwykłe. Tańczono na obracającym się parkiecie, ze spektakularną figurą Chińczyka pośrodku, jedną ze ścian zdobiła ogromna panorama dawnego Wiednia, w części ogrodowej był nawet wyścigowy tor kolarski, a nad Oławą klimatyczny port rzeczny.

Historia pokazuje, że tereny rozciągające się w ramionach rzek Odry i Oławy mają ogromny potencjał. Rozmach tego rodzaju przedsięwzięć był imponujący i dowodzi, że Wrocław już wtedy był europejską metropolią – dodaje Ron Ben Shahar partner Angel Poland Group, inwestora Angel River, apartamentowca powstającego na Przedmieściu Oławskim w ramach którego zrewitalizowany zostanie fragment dzielnicy.

Prawie 1,3 tys. osób mieściło się w sali établissement Wappenhof, czyli w „Dworze Herbowym”, który działał u zbiegu ul. Rakowieckiej i Na Grobli. Obiekt wyróżniał się architekturą – został zbudowany w stylu neogotyckim, podobnie jak wrocławski Dworzec Główny, m.in. z wieżami
i blankami. Z tego powodu jeszcze po wojnie wrocławianie nazywali go „zameczkiem” (obiekt został rozebrany w 1968 r.).

W okolicy działało więcej établissement, a także zwykłych kawiarni i restauracji. Część była dostępna od strony Odry, po której na przełomie XIX i XX w. pływały parowce, a coraz popularniejsze stawały się również wycieczki na łodziach wiosłowych i kajakach. Na tego rodzaju sprzęcie chętnie pływano również po malowniczej Oławie. W pobliżu jej ujścia swe siedziby miały też najstarsze i największe wrocławskie kluby wioślarskie.

Tu jeździła „czwórka”

Rakowiec miał niewielu stałych mieszkańców, ale znaczenie tej części miasta było tak duże, że już od 1893 roku można tu było przyjechać tramwajem. Linia nr 4 kursowała przez ul. Na Grobli (nadal widać fragment szyn przy moście Oławskim). Była to wówczas jedyna ulica prowadząca na Rakowiec.

Obecna ul. Na Niskich Łąkach została wytyczona dopiero w latach 20 XX wieku. Ciekawostką jest, że most Rakowiecki nad rzeką Oławą, oryginalnie został zbudowany nad Odrą w 1907 roku, w ciągu mostów Warszawskich. Na Przedmieście Oławskie trafił 21 lat później.

Niedaleko parku Na Niskich Łąkach urządzono kąpielisko z częściowo piaszczystą plażą, boiskami sportowymi i wypożyczalnią sprzętu pływającego. Kąpielisko działało jeszcze do 1977 roku.

Oława znowu będzie dostępna

W ramach programu rewitalizacji Przedmieścia Oławskiego miasto uporządkuje i zagospodaruje nabrzeża Oławy, tworząc tu ścieżki spacerowe i rowerowe, miejsca do odpoczynku mieszkańców czy pomosty dla kajaków i łódek.

W pierwszym etapie zakres prac obejmie teren między mostami Oławskim a Rakowieckim. W kolejnych etapach zajmiemy się nabrzeżami Oławy aż do parku Wschodniego. Zależy nam między innymi na odtworzeniu funkcji kąpieliska – mówi Grażyna Adamczyk-Arns, prezes spółki Wrocławska Rewitalizacja.

Już niedługo rozpoczną się prace nad fragmentem nabrzeża na wysokości inwestycji Angel River, który przebuduje inwestor, pod względem rodzaju nawierzchni czy designu małej architektury spójnie z projektem miasta.

Zrewitalizujemy m.in. marinę i pomosty widokowe nad rzeką. Cieszymy się, że możemy włączyć się w plany miasta. Warto podkreślić, że Niskie Łąki i tereny aż do Odry stanowią integralną część Przedmieścia Oławskiego, znakomicie dopełniając reprezentacyjny charakter, który ta dzielnica zaczyna odzyskiwać – podsumowuje Ron Ben Shahar.

www.angelriver.pl

Anita Nowak

Źródło: PR EXPERT

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ