Zdarzyło się 14 czerwca – pokój, konflikt i wizyta

foto: wikimedia commons

14 czerwca to w przeszłości kilka ważnych dla historii Polski wydarzeń. Były to m.in.: zawarcie pokoju, kulminacja konfliktu i niezwykle ważna wizyta… 

14 czerwca 1634 roku zawarto pokój wieczysty w Polanowie. Był to pokój pomiędzy Rzecząpospolitą a Carską Rosją. Pokój kończył toczoną w latach 1632-34 wojnę smoleńską. Był on również swoistym podsumowaniem wszystkich konfliktów i wojen z Carską Rosją z I połowy XVII wieku.

14 czerwca 1932 roku nastąpiła kulminacja konfliktu (nazywanego kryzysem gdańskim) między II Rzeczpospolitą a Wolnym Miastem Gdańsk. Zwieńczeniem wspomnianej „kulminacji”  było wejściu do portu gdańskiego polskiego niszczyciela ORP Wicher, który przybył, aby powitać przybywające wówczas z kurtuazyjną wizytą okręty floty brytyjskiej. Owo wpłynięcie wywarło znaczący wpływ na Gdańsk, wymuszając przestrzeganie przez Wolne Miasto praw II RP.

14 czerwca 1987 roku zakończyła się III wizyta Jana Pawła II w Polsce. W jej trakcie Ojciec Święty odwiedził takie miasta jak: Warszawa, Lublin, Kraków czy Gdańsk.

źródło: zPrawa.pl

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ