Obchody XXXV lecia Solidarności Walczącej

foto: Janusz Wolniak
SW była organizacją wyjątkową i niezwykłą Kornel Morawiecki w towarzystwie Hanny Łukowskiej-Korniej i Andrzeja Kołodzieja wręczył 86 osobom Krzyże Solidarności Walczącej. Uroczystość odbyła się 17 czerwca w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu. Obchody 35-lecia Solidarności Walczącej uczcili honorowi goście: wicepremier Mateusz Morawiecki, wojewoda Paweł Hreniak, marszałek województwa Jerzy Michalak i prezydent Rafał Dutkiewicz.
Marszałek senior rozpoczynając galę w krótkich słowach skonstatował, że dalej w Polsce nie została zbudowana Rzeczpospolita Solidarna.
Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak podkreślił, że SW była organizacją wyjątkową i niezwykłą. Ludzie SW mówili – Chcemy Polski wolnej i niepodległej i chcemy walczyć bez kompromisów i układania się z komunistyczną władzą do końca. Dopiero po latach usłyszeliście słowa podziękowania – mówił wojewoda.
I po roku 1989 r. środowisku SW nie było łatwo. Musimy ocalić od zapomnienia waszą postawę i bezkompromisowe podejście do najważniejszych kwestii Rzeczypospolitej. Pomniejszanie zasług SW to była wielka niesprawiedliwość. Dziś jeśli mówimy, że jesteśmy dumnymi mieszkańcami Wrocławia, to dlatego że jesteśmy dumni, że właśnie tu w tym mieście powstała ta wyjątkowa organizacja jaka jest SW. Marszałek senior Kornel Morawiecki to człowiek, który przeszedł do historii, to bohater wolnej Polski. -Konformizm jest wpisany w naturę ludzką. Są jednak ludzie, którzy idą wbrew tej naturze. W chwilach trudnych potrafią działać odważnie, niekonwencjonalnie i niekompromisowo. Tacy są ludzie SW. To ogromny skarb naszej wolności. Zagraliście razem z Kornelem Morawickim piękną uwerturę dla Polski – mówił w swoim wystąpieniu marszałek Jerzy Michalak.
-Solidarność przemieniła Europę. Świat zawdzięcza Solidarności upadek komunizmu, samowyzwolenie krajów Europy Środkowej, upadek Muru berlińskiego. Niezwykle ważna częścią Solidarności była utworzona we Wrocławiu w czasie stanu wojennego Solidarność Walcząca. Jej członkom, współpracownikom i jej twórcy składam wyrazy głębokiego szacunku – mówił prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz, kończąc swoją wypowiedź słowami – Niech żyje wolna Polska!
-To srebrny krzyż, którego projektantką była Ludwika Ogorzelec. Ten krzyż dajemy naszym bliskim współpracownikom i jestem zaszczycony, że będę mógł wręczyć go tym, którzy poświęcali czas i siły dla budowania tej Polski jaką mamy, jaką wymarzyliśmy sobie i jaką dalej będziemy chcieli budować – mówił Kornel Morawicki przed wręczeniem odznaczeń.
Po uroczystości długo jeszcze trwały rozmowy i spotkania po latach. Wiele osób ustawiło się w kolejce po autograf Kornela Morawieckiego, który podpisywał nowe wydanie swojej autobografii. W foyer pojawił się też wicepremier Mateusz Morawiecki, dla wielu osób to przyjaciel z podziemnej konspiracji. Kolejne uroczystości SW odbywać się będą w niedzielę 18 czerwca w Centrum Historii Zajezdnia.
autor: Janusz Wolniak

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ