AKCYZA NA PAPIEROSY ELEKTRONICZNE I INNE NOWATORSKIE WYROBY TYTONIOWE

Ministerstwo Finansów opodatkuje akcyzą papierosy elektroniczne i inne nowatorskie wyroby tytoniowe. Redakcja informacyjna Radia Maryja poznała założenia nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym.

Resort zaproponuje wysokość stawki akcyzy dla płynu do papierosów elektronicznych na poziomie 70 gr za 1 mililitr. Natomiast dla wyrobów nowatorskich na poziomie około 141 zł za każdy kg i ponad 31 proc. kilograma tytoniu.

Uściślijmy: wyroby nowatorskie, to takie, które w swoim składzie zawierają tytoń, ale nie jest on spalany, a podgrzewany, konsument inhaluje parę.

Zaproponowane stawki akcyzy są stosunkowo niskie i zbliżone do średniej krajów Unii Europejskiej. Nowe rozwiązania popiera branża, bo widzi, że cofa się szara strefa w sektorze tytoniowym – powiedział wiceminister finansów Wiesław Janczyk.

To jest właściwy moment, żeby taka regulacja została wprowadzona. Ma ona szansę wejść od 1 stycznia roku 2018. Do Sejmu według naszych planów trafi tuż po wakacjach. Zostanie poddana szerokiej konsultacji społecznej. Będzie można zgłaszać uwagi, obecnie do 12 lipca ze strony podmiotów zainteresowanych, ze strony branży. Branża nie jest zaskoczona tą regulacją, mówiło się o niej od wielu lat. Naszą odpowiedzialnością jest również to żeby monitorować ten rynek i jego skalę. Ona na dzisiaj nie jest wielka, według danych Komisji Europejskiej około 750 tys. osób używa tego typu papierosów, często używają równolegle do palenia papierosów klasycznych – poinformował wiceminister finansów.

Ministerstwo Finansów szacuje, że przy obecnych założeniach projektu budżet zostanie zasilony kwotą 100 mln zł rocznie.

Przypomnijmy: ogółem dochody akcyzowe dla budżetu państwa są na drugim miejscu po tych z podatku VAT.

RIRM/ radiomaryja.pl

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ