Bojówkarze z daesh wysadzili Wielki Meczet w Mosulu

wikipedia
Bojownicy Daesh wysadzili w powietrze dwunastowieczny Wielki Meczet al-Nuri w Mosulu, w którym ogłoszono powstanie Państwa Islamskiego. Zniszczenia dokonano na kilka chwil przed zajęciem najbliższej okolicy przez irackie oddziały walczące przeciwko bojownikom ISIS. Informacja została potwierdzona przez agencję prasową Amaq.

Zabytkowy, dwunastowieczny Wielki Meczet al-Nuri został wysadzony w powietrze przez bojowników Państwa Islamskiego. Jak podają irackie media, a także związana z dżihadystami agencja prasowa Amaq, obiekt został zniszczony na kilka chwil przed zajęciem tego terenu przez wojska irackie walczące z terrorystami z Daesh. Miejsce było niezwykle ważne dla muzułmańskich bojowników ponieważ to właśnie tam w 2014 roku, Abu Bakr al-Bagdadi ogłosił powstanie kalifatu – Państwa Islamskiego.

Informację o zniszczeniu meczetu potwierdza związana z bojownikami ISIS agencja Amaq, ale wg jej informacji, muzułmańska świątynia została zniszczona na skutek ataku oddziałów amerykańskich, a nie jak podają media w Bagdadzie – przez islamskich bojowników.

Zgodnie z tradycją islamską, meczet al-Nuri w Mosulu miał powstać w XII wieku z polecenia władcy Syrii Nur ad-Dina Zangiego. W 1511 roku świątynia została przebudowana. Najbardziej charakterystycznym elementem meczetu jest 45 – metrowy minaret al-Hadba. Jest on nieco pochylony, a z jego pozycją jest związana islamska legenda. Według niej, wieża znajduje się w takiej pozycji ponieważ niegdyś przeleciał nad nią prorok Mahomet.

 źródło: Telewizja Republika
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ