Cześć i chwała bohaterom! Od dziś we Wrocławiu Panny Wyklęte Helena Motykówna i Danuta Siedzikówna mają swoje ulice

rada-wroclaw_1.jpg
sesja RM

W dniu dzisiejszym przybliżyliśmy się do upadku komunizmu na terenie Wrocławia, gdyż uchwałą Rady Miejskiej Wrocławia pozbyliśmy się kolejnych reliktów totalitarnego systemu w nazewnictwie wrocławskich ulic. Z inicjatywy Klubu Radnych Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miejskiej Wrocławia dotychczasowa nazwa ulicy gen. Zygmunta Berlinga decyzją większości 24 radnych została zmieniona na Heleny Motykówny, a nazwa ulicy Armii Ludowej została zastąpiona imieniem Danuty Siedzikówny.

Z inicjatywy radnych PiS Rada Miejska Wrocławia podjęła również decyzję o zmianie dotychczasowej nazwy 9 Maja na 8 Maja. Nasza pierwotna decyzja była inna, ale w związku z oczekiwaniem mieszkańców zaproponowaliśmy ostatecznie dziś przegłosowaną 8 Maja. Racjonalnym argumentem za taką decyzją jest fakt, że po wojnie ulica ta nosiła nazwę właśnie 8 Maja, co można zobaczyć na pierwszych powojennych planach Wrocławia. Pojawienie się ulicy Heleny Motykówny i Danuty Siedzikówny to wspaniała wiadomość. Panny Wyklęte zastąpiły dotychczasowe nazwy upamiętniające sługusów Stalina. Sprawiedliwości dziejowej stało się zadość.

Warto zapamiętać kto głosował za Pannami Wyklętymi. Oczywiście Klub Radnych Prawa i Sprawiedliwości w komplecie był za: Rafał Czepil, Grażyna Kordel, Marcin Krzyżanowski, Mirosław Lach, Tomasz Małek, Piotr Maryński, Krystian Mieszkała, Damian Mrozek, Łukasz Olbert, Michał Piechel, Robert Pieńkowski, Jerzy Józef Skoczylas, Krzysztof Szczerba, Jerzy Sznerch. Również za była większość radnych klubu Rafała Dutkiewicza: Bohdan Aniszczyk, Wojciech Błoński, Jan Chmielewski, Renata Mauer-Różańska, Urszula Mrozowska, Andrzej Nabzdyk, Jerzy Władysław Skoczylas i Małgorzata Zawada. Za zagłosowało też dwóch radnych Platformy Obywatelskiej: Sebastian Lorenc i Agnieszka Rybczak.

Przeciwko głosował cały klub .Nowoczesna: Dorota Galant, Tomasz Hanczarek, Agnieszka Kędzierska, Paweł Rańda, Magdalena Razik-Trziszka i Piotr Uhle. Przeciwko był również Dominik Kłosowski (SLD) i Jacek Ossowski z Klubu Radnych Rafała Dutkiewicza.

Wstrzymali się: Katarzyna Obara-Kowalska (niezrzeszona) i Urszula Wanat (Klub Radnych Rafała Dutkiewicza).

Jarosław Krauze (Klub Radnych Rafała Dutkiewicza) i Renata Granowska (Platforma Obywatelska) byli nieobecni w tym czasie na sesji. Henryk Macała (Klub Radnych Rafała Dutkiewicza) nie oddał głosu.

autor: Robert Pieńkowski

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ