Bezpieczny Budynek alternatywą dla płotów w mieście

Rodzaj szkła w bramie wejściowej, oświetlenie terenu, a nawet wysokość przycięcia krzewów i drzew. To tylko niektóre elementy wpływające na poziom bezpieczeństwa mieszkańców, uwzględnione w realizowanym we Wrocławiu programie „Bezpieczny Budynek”. Można do niego zgłosić każdy budynek w mieście.

Tak wyglądają już osiedla dwóch wrocławskich spółdzielni mieszkaniowych – MSM Energetyk oraz Wrocław-Południe, które jako pierwsze wspólnie przystąpiły do programu zainicjowanego przez Komendę Miejską Policji wraz ze służbami ratunkowymi.

Przezroczyste szkło, LED-y i strefa widoczności w zieleni

Tereny wokół budynków oświetlone są w taki sposób, by zniknęły ciemne alejki czy zaułki. Uporządkowana została również zieleń. Gałęzie drzew są przycięte poniżej wysokości 2,5 metra, a krzewy powyżej 0,8 metra – wyższe rosną tylko w pewnej odległości od chodników czy alejek.

– Strefa dobrej widoczności, zarówno w dzień, jak i w nocy, zmniejsza poczucie anonimowości, zniechęcając osoby niepożądane do przebywania na tym terenie. To bezpośrednio przekłada się na wyższy poziom bezpieczeństwa fizycznego mieszkańców, zmniejsza zagrożenia włamaniami, kradzieżą czy wandalizmem. Zdecydowanie lepiej jest zapobiegać tego typu zdarzeniom niż interweniować, kiedy już zaistnieją – mówi Michał Kawalec, asystent Wydziału Prewencji i Patrolowy Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu, koordynator działań prewencyjnych pod nazwą „Certyfikat Bezpieczeństwa”. Taki certyfikat jest przyznawany w ramach programu „Bezpieczny Budynek”.

Tego rodzaju rozwiązań jest dużo więcej. Na przykład bramy wejściowe na klatki schodowe są przeszklone przezroczystym szkłem, dzięki czemu widać zarówno to, co dzieje się w środku, jak i na zewnątrz. Wejścia główne zostały wyposażone w dodatkową lampę zamontowaną na ścianie elewacyjnej.

– W przypadku całego oświetlenia w otoczeniu budynków, jak również na klatkach schodowych, zastosowaliśmy technologię LED. Koszty energii są niskie, a poziom bezpieczeństwa zdecydowanie wyższy – podkreśla Józef Śnieżek, prezes SM Wrocław-Południe.

Już nie będzie grodzonych osiedli?

Program „Bezpieczny Budynek” jest w skali kraju przedsięwzięciem nowatorskim.

– Warto dodać, że rozwiązania i infrastruktura w ramach programu są w pełni przyjazne mieszkańcom oraz dostosowane do przestrzeni miejskiej. To ciekawa alternatywa dla zamykania osiedli mieszkaniowych za ogrodzeniami. Poczucie bezpieczeństwa powoduje, że mieszkańcy nie czują potrzeby grodzenia osiedli – mówi Mirosław Lach, przewodniczący Rady Nadzorczej SM Wrocław-Południe.

Jak system oceniają mieszkańcy budynków, które już uzyskały „Certyfikat Bezpieczeństwa”?

– Na co dzień nie zwraca się na to uwagi, ale jeśli ktoś zapyta, czy teraz czuję się bezpieczniej, to zdecydowanie tak. Na przykład wychodząc wieczorem na spacer nie czuję żadnego niepokoju. Widziałam też, jak szybko podniósł się szlaban, gdy przyjechała karetka, wystarczył dźwięk sygnału, nie musiała się nawet zatrzymywać. To przemawia do wyobraźni – mówi Anna Jeżowska-Siwek, mieszkanka budynku przy ul. Sokolej we Wrocławiu.

Z kartą szybciej dotrze pomoc

„Certyfikat Bezpieczeństwa” mogą uzyskać zarządcy, właściciele lub dyrektorzy nieruchomości, które spełniają określone warunki. Składa się na to katalog odpowiednich wymagań i rozwiązań systemowych przygotowanych wspólnie przez przedstawicieli służb. Proces przyznawania certyfikatu jest trzystopniowy, a kolejne etapy dotyczą: dostępu do budynku i informacji, dojścia i dojazdu, bezpieczeństwa wewnętrznego.

– System jest kompleksowy i przemyślany w szczegółach, a zastosowane rozwiązania realnie poprawiają bezpieczeństwo mieszkańców. To jego największy atut – podkreśla Maciej Zięba, prezes MSM Energetyk.

Celem programu jest również ułatwienie sprawnego i szybkiego działania służbom. Dlatego drogi pożarowe, miejsca wyłączenia prądu i gazu oraz hydranty wokół budynków są oznakowane według określonego standardu i łatwo dostępne. Każdy budynek ma specjalną kartę, która jest w dyspozycji miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego we Wrocławiu.

– Znajdują się na niej wszystkie informacje kluczowe z punktu widzenia pogotowia ratunkowego, straży pożarnej czy policji. W trakcie dojazdu mogą je błyskawicznie uzyskać drogą elektroniczną od dyspozytora i na miejscu natychmiast, bez żadnych utrudnień przystąpić do działania. Elementem systemu są m.in. kody alarmowe do domofonów – wyjaśnia Józef Śnieżek.

Z kolei mieszkańcy mają wygodny dostęp do wszystkich kontaktów do służb ratunkowych, jak również technicznych utrzymania budynku. Niezbędne numery telefonów i informacje znajdują się na tablicach ogłoszeń w klatkach schodowych.

– Program Bezpieczny Budynek, w kolejnych etapach przewiduje też, że w razie ewentualnych zagrożeń mieszkańcy otrzymają istotne informacje bezpośrednio, za pomocą urządzeń mobilnych. Taką możliwość daje System Obsługi Mieszkańca (SOM), testowany już w SM Wrocław-Południe – dodaje Józef Śnieżek.

Program wystartował dwa lata temu. Dziś z systemu korzysta już 8 tys. mieszkańców Wrocławia. Do programu można zgłosić każdy budynek w mieście.

 

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ