Haniebne słowa profesora elit III RP. Sadurski: „Kaczyński dał nieoświeconemu plebsowi poczucie dostępu do władzy”

O to mam największe pretensje do Kaczyńskiego, że z cynicznych powodów dał nieoświecionemu plebsowi poczucie dostępu do władzy

— żali się w nowym wydaniu „Newsweeka” prof. Wojciech Sadurski, prawnik i politolog.

Profesor stwierdza także, że siła prezesa Prawa i Sprawiedliwości, podobnie zresztą jak Donalda Trumpa, prezydenta USA, tkwi w… nienawiści.

Obaj budują swoją pozycję na emocjach negatywnych, które w polityce są silniejsze niż pozytywne. Obaj mogą sobie na to pozwolić, bo wiedzą, że nienawiść do ich politycznych oponentów jest wśród ich wyborców silniejsza niż niechęć ze strony reszty

— stwierdza w wywiadzie z Aleksandrą Pawlicką prof. Sadurski.

Na pytanie o to, z czego ta nienawiść wynika, Sadurski odpowiada, że Trumpa wybrała „biała klasa pracująca, która na zdrowy rozum nie miała żadnego powodu, aby popierać finansowego oligarchę niereprezentującego jej interesów”.

A w Polsce miało dojść do rozczarowania liberalizmem wciąż bardzo młodym i słabo zakorzenionym.

Doszło do rozczarowania społeczeństwa kosztami demokracji: wolnością słowa, zgromadzeń, pozwalającą na manifestacje ludzi nielubianych; uprawnieniami w procesie sądowym, chroniącymi także oskarżonych, nie tylko ofiary. Wzięło górę przekonanie, że państwo musi przede wszystkim wyrażać wartości istotne dla większości

— twierdzi Sadurski.

Na tezę Pawlickiej, że „w normalnym kraju takie zachowanie władzy wysadziłoby ją w powietrze, a PiS wszystko uchodzi na sucho” prof. odpowiada:

Do władzy doszli ignoranci dumni ze swojej ignorancji. Demokratyczna większość dała im do tego mandat. Nie mamy wykształcenia, ale z tego powodu nie czujemy się gorsi, za nami są tłumy. To, z czym mamy dziś do czynienia w Polsce, to triumf aroganckiego i ignoranckiego plebsu

— uznał Sadurski.

wpolityce.pl/Newsweek

PODZIEL SIĘ

49 KOMENTARZE

 1. No cóż Sadurski, ja pochodzący z tego chamskiego plebsu mówię Ci : jesteś zwykłym chujem. Ja prostak tylko taką znam odpowedź.

 2. Panie Sadurski totalnie pan odwraca rzeczywistosc ty my plebs jestesmy oswieceni , to my kierujemy sie miloscia a nie nienawiscia , przedewszystkim do Boga , ojczyzny , wiadomo swieci nie jestesmy i potrafimy tez przywalic w morde , szcegolnie takim lewakom jak pan , nie obrazaj nas na forum publicznym zbląkana owieczko.

   • Bergerrrr! Zamknij gębę. Nic tu w Polaków ojczyźnie po tobie. Jest w Rosji enklawa żydowska. Tam sobie możecie pokrzyczec jak wam Putin pozwoli. Od nas wara.

    • Może ty jesteś jakim pomieszańcem ze obrażasz człowieka nie znając go wychodzi pisowska nienawiść i może jesteś katolikiem i biegasz do kościoła do sakramentu komunii a tak naprawdę to modlisz się pod figurą a diabła nosisz zapewne znasz to powiedzenie więc zanim coś napiszesz pomyśl

 3. Nienawiść i pogarda, oto wyznaczniki tej , pożal się Boże, totalnej….. hucpy…dziedzice komuchów, którzy takze głośząc dyktaturę proletariatu- gardzili ” motłochem”. Sami nim bedąc. Zaden wyksztalcony człowiek nie wyraziłby takiej prostackiej i głupiej opinii o swoich rodakach….Podobno pycha zaślepia…taki pyszałek nie widzi, jaki sam jest…

 4. Sadurski to prostak i idiota. Nawet język tego prostaka przypomina rynsztok. Resortowy bachor, który karierę zawdzięcza swojemu tatusiowi, peerelowskiemu prominentowi.

 5. Ja też z tych” nie oświeconych” ,więc moje słowa będą proste ……Sadurski, jesteś komuszym pyszałkiem,tempym prostakiem i karierowiczem,który wyjechał na plecach ojca,ale pomodlę się za Ciebie,bo nie wiesz co czynisz.

  • Nikt nikomu nie broni oświecać się, ale jak ktoś chce pozostać głupim to niech nie odgrywa się na tych którzy wiedzę zgłębiają. Jakub Szela mógł tylko z kosą chodzić, ale prochu by nie wymyślił. Tak to już jest na tym świecie. PROFESOR Sadurski postawił diagnozę na podstawie swojej wiedzy. Do nauki ignoranci i wtedy proszę dyskurować merytorycznie, a nie narodowo i kościelnie.

   • Szanowna pani ignoruje fakt, że przełomowych odkryć często dokonywali ignoranci. Jak to określił Einstein (zapewne ignorant w dziedzinie filozofii), wiedza często ogranicza naukowców i dochodzac do granicy poznania uznają coś za niemożliwe; po czym przychodzi ktoś, kto o tym nie wie (ignorant?) i dokonuje przełomowego odkrycia. Jeszcze świetna maksyma, również dla prof.: „Najgorszy jest człowiek, którego wykształcenie przerosło jego inteligencję”. Mówiąc po ludzku – arogant!

  • Jak komuch może być kimś????? Nie pomoże ni garnitur ni profesura ni waluta gdy się jest pospolitym prostakiem i słoma wystaje z buta.

 6. Bolszewicki profesorski prostak. NIE POMOŻE NI GARNITUR NI WALUTA GDY SIĘ JEST PROSTAKIEM I SŁOMA WYSTAJE Z BUTA.

 7. Profesor wyraził się dosadnie, ale to szczera prawda!Mam wrażenie , że motłoch opanował śródmieście i czuje się tam coraz lepiej.Gwoli ścisłości , jestem inteligentką w pierwszym pokoleniu( urodziłam się zaraz po wojnie), z tym że pochodzę z „klasy robotniczej wielkoprzemysłowej” jak to w czasie ,słusznie minionym, określano.Można powiedzieć , że z dziada pradziada, bo mój dziadek urodzony w pierwszej połowie XIX w. też był robotnikiem.Tak , w mieście miało się i ma się inną świadomość niż na wsi.Takiego chamstwa i takiego braku kultury na forum publicznym dawno nie widziałam.To pewnie zawsze było , ale teraz pozwolono , aby wypłynęło.Mam świadomość swojego pochodzenia i się go nie wstydzę , ale z domu wyniosłam tzw.kindersztubę ( wbrew temu powiedzeniu swojego pokoju nie miałam !).

 8. TVN 24 czesto uzywa ” Prof.” Sadurskiego jako ” experta ” .Moze panowie dziennikarze zapytaja o jego prace I publikacke .Ile osob na swiecie korzystalo z jego dorobku naukowego takie sprawy sa monitorowane,czekam na odpowiedziec.

 9. Haniebne słowa?? toż to czysta prawda.. Prof.Staniszkis która była gorącą zwolenniczką Pisu,ma dokładnie takie samo zdanie.Dzisiaj w Polsce jest czas dla motłochu i motłoch rządzi niepodzielnie.Nie ważne co umiesz,nie ważne jakie masz wykształcenie ważne,że jesteś swój,że jesteś nasz.

 10. Haniebne, bo tak naprawdę Kaczyński zrobił z tego plebsu swoich niewolników. A plebs się cieszy, bo uważa, że dostał jakąkolwiek władzę.

 11. Zdecydowanie tak! „Zabawa” skończy się, gdy skończą się pieniądze… A skończą się, bo inwestorzy uciekną z „wariatkowa”. Plebs i dewoci co prawda chwilowo chętnie „drą gęby”, ale to ich jedyna umiejętność… Rozwoju przemysłu, nauki i czegokolwiek konstruktywnego to oni nie wywołają, a ze sprzedały krzyżyków i różańców z drewna z Białowieży długo pożyć się nie da… Ale przecież od zawsze cham „mądry” po szkodzie! A jak będą rozpaczać! i psy na wszystkich dookoła wieszać!

 12. Chamy rządzą. Sadurski ma pełną rację. Widać to też po komentarzach tych prostaków w gumofilcach, którzy myślą, że są przy żłobie. To kiedyś przejdzie i tego okresu będziemy się wstydzić.

 13. Prawda jest taka że to ta Polska szpagatowa inteligencja swoją arogancja i degeneracja zraziła wyborców i pchnęła ich w łapy Kaczora.To Wasza wina drogi panie.Nastepna lepsza kasta.Swoja droga dzięki temu poznałem prawdziwe oblicze Polaków

 14. Ton komentarzy dowodzi racji tez profesora i nic nie zmieni tego że cywilizowany świat uważa tak jak on. Nie przekreśli tego również tendencyjne zestawienie wypowiedzi profesora, które sprowokowało erupcj€ tego szamba

 15. Czytaj ze zrozumieniem kogo profesor Sadurski nazywa plebsem. Widać, że dołączasz do rządzących. A jak nie rozumiesz to się doedukuj….

 16. Szanowna pani ignoruje fakt, że przełomowych odkryć często dokonywali ignoranci. Jak to określił Einstein (zapewne ignorant w dziedzinie filozofii), wiedza często ogranicza naukowców i dochodzac do granicy poznania uznają coś za niemożliwe; po czym przychodzi ktoś, kto o tym nie wie (ignorant?) i dokonuje przełomowego odkrycia. Jeszcze świetna maksyma, również dla prof.: „Najgorszy jest człowiek, którego wykształcenie przerosło jego inteligencję”. Mówiąc po ludzku – arogant!

 17. Po pierwsze : Można mnie ująć do pozwu zbiorowego, bo zostałem obrażony stwierdzeniem, że jestem nieoświeconym plebsem.
  Po drugie to nie prezes jakiejkolwiek partii daje mi prawa wyborcze tylko Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej
  Niezrzeszony w żadnej partii – Andrzej Gawłowski Kraków

 18. Jeśli prof. Sadurski otrzymał wykształcenie w PRL-u, to tylko dzięki wyrzeczeniom ogółu podatników. Z tej też racji jest pytanie o to, kto dał temu Panu prawo ubliżania i poniżania tych, którzy nie mieli w życiu tyle szczęścia co On ?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ