Kino Lwów – uratować od zapomnienia

film (1).jpg

Kino Lwów – powstało ono w budynku postawionym w 1897 roku i zaprojektowanym przez Adolfa Radinga, niemieckiego modernistycznego projektanta żydowskiego pochodzenia. Znajdowała się tam loża masońska i regularnie odbywały się zjazdy Odd Fellows.

Długa historia tego miejsca sprawia, że Lwów owiany jest nutką tajemniczości. Długo cieszył się wysoką renomą i był miejscem spotkań inteligenckiej elity. Jednak w 1935 roku wszystkie loże w Trzeciej Rzeszy zostały rozwiązane a ich majątek skonfiskowany. Tym samym zamknął się pewien rozdział obecnej Hallera 15. Budynek szczęśliwie nie pozostał pusty. Otwarto tam niemieckie kino Roxy Filmpalast. Miało sale na 719 miejsc na dwóch poziomach. W czasie wojny zostało zniszczone, ale na jego bazie w połowie lat pięćdziesiątych zostało otwarte PRL-owskie kino Przodownik. Na ówczesne czasy można je nazwać innowacyjnym. Jego wnętrza projektował Wacław Szpakowski, światowy prekursor op-artu i sztuki geometrii, który w projekcie użył wielu jaskrawych kolorów. Miało około 550 miejsc siedzących i było jednym z 15 kin we Wrocławiu.

25 sierpnia 2011 odbył się ostatni seans w Kinie Lwów, kino jednak nie jest całkowicie zamknięte, obecnie właściciel Odra Film próbuje w przetargu sprzedać obiekt za cenę wywoławczą 6,5 mln złotych.

W ocenie Zarządu Osiedla sprzedaż tego obiektu jest ryzykowna gdyż nie gwarantuje, że nowy właściciel będzie chciał kontynuować działalność kulturalną, dlatego wystąpiliśmy do Architekta Miejskiego ustalenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego z przeznaczeniem pod działalność kulturalną.

Dodatkowo Zarząd Osiedla wystąpił do Marszałka Województwa Dolnośląskiego Pana Cezarego Przybylskiego o dotację celową dla spółki Odra-Film na rewitalizację dawnego Kina Lwów, znajdującego się pod adresem al. Hallera 15 we Wrocławiu i utworzenie w tym miejscu Wrocławskiego Centrum Kulturalnego „Krzyki”.

Oczywiście rozumiemy, że budżet Województwa nie jest nieograniczony dlatego zachęcamy Prezydenta Wrocławia do współpracy z Województwem i rozważenia możliwości przejęcia obiektu przez Gminę.

Cieszy fakt, że działania nasze wsparł Radny Sejmiku Województwa Dolnośląskiego Pan Sergiusz Kmiecik, który wystosował do władz województwa apel o wstrzymanie przetargu i rozpoczęcie dyskusji nad losem tego miejsca.

W naszej ocenie budynek Kina Lwów to ogromny obiekt, w którym istnieje możliwość reaktywacji funkcji kulturalnych i edukacyjnych w zakresach:

 1. Pokazy kinowe.
 2. Występy grup teatralnych (np. możliwa współpraca z Wrocławskim Teatrem Tańca, Teatrem Pantomimy).
 3. Festiwale.
 4. Koncerty.
 5. Zajęcia taneczne.

Ponadto obiekt posiada duży potencjał komercyjny z możliwością:

 1. Wynajmu pomieszczeń na konwencje, sympozja, konferencje.
 2. Wynajmu pomieszczeń biurowych
 3. Wynajmu pomieszczeń piwnicznych

Poniżej zamieszczamy wstępny opis pomieszczeń.

1. Sala kinowa.
Sala kinowa zachowała swój pierwotny wygląd. Na sali oraz na balkonie zmieści się min. 550 osób. Ponadto na sali znajduje się także scena o wymiarach 10 x 6 m, dzięki czemu pomieszczenie może spełniać wymienione wyżej funkcje konferencyjne czy festiwalowe.

Stan foteli i podłogi jest zadowalający, jednak ściany i sufity wymagają remontu.

2. Dodatkowe sale na piętrach.

W budynku kina znajduje się kilka dużych, pustych pomieszczeń, które można zagospodarować jako miejsca na:

 • przestrzeń wystawienniczą,
 • szkoły tańca,
 • sale wykładowe i mniejsze pomieszczenia konferencyjne,
 • kameralne koncerty (możliwa współpraca z Filharmonią Wrocławską czy szkołami muzycznymi),
 • małe sceny teatralne (spektakle dla ok 100 -150 osób),
 • sceny kabaretu, monodramu i „stand up”.

Sale wymagają remontu ścian i podłóg. Istnieje możliwość podzielenia sal i dostosowania ich do konkretnych potrzeb.

3. Trzy niewielkie pomieszczenia wraz z holem.
Mogą posłużyć jako pracownie artystyczne i wystawiennicze dla malarzy, rzemieślników, fotografów. Dodatkowe pomieszczenie o podobnym charakterze znajduje się również na innej kondygnacji budynku.

4. Ogród.

Znajduje się w podwórzu, daje możliwość odrębnego wejścia do budynku. Może pełnić kilka funkcji:

 • Strefa relaksu dla okolicznych mieszkańców oraz uczestników wydarzeń organizowanych wewnątrz budynku. W tym miejscu można by było uruchomić mały punkt gastronomiczny. Warto pomyśleć o odbudowaniu niewielkiej fontanny, która przed wojną znajdowała się w centralnej części ogrodu.
 • Strefa kultury plenerowej, np. niewielkie wydarzenia plenerowe, takie jak teatr pantominy, czy zorganizowane występy artystów ulicznych.

5. Piwnice.

Piwnice są zespołem ciekawych architektonicznie pomieszczeń z łukowatymi przejściami, przypominającymi swoją strukturą Wrocławskie Centrum SPA przy ul. Teatralnej.
Ze względu na długość pomieszczeń, dawniej znajdowała się tam również kręgielnia.

W naszej ocenie pomieszczenia te można wykorzystać na działalność typu:

 • escape room” – popularna rozrywkowa gra plenerowa w zagadki
 • sauny
 • siłownie

6. Pomieszczenia po dawnym mieszkaniu.
Trzy pokoje wraz z łazienką, niegdyś zamieszkane przez pracowników kina. Teraz można je przystosować do wynajmu na biur dla firm. Łączna wielkość pomieszczenia to ok. 110 m
2.

W mojej ocenie w dawnym budynku Kina Lwów istnieje ogromny potencjał oraz szansa, aby obiekt na siebie zarabiał, a w najgorszym wypadku nie przynosił strat finansowych. Potrzebna jest jednak inwestycja w remont obiektu i dostosowanie go do realizacji wyżej wymienionych celów.

Najważniejszy jednak jest fakt, że Kino Lwów może stać się bardzo ważnym miejscem kultury i edukacji w Osiedlu Powstańców Śląskich.

autor: Krzysztof Bielanski

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ