MPK podpisało umowę na dofinansowanie zakupu nowych tramwajów

Radosław Drożdżewski, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons

MPK podpisało umowę na dofinansowanie z projektu unijnego zakupu nowych tramwajów. Dzięki temu we Wrocławiu pojawi się 56 nowych składów.

28 czerwca w Centrum Unijnych Projektów Transportowych Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne Sp. z o.o. we Wrocławiu podpisało umowę o dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (2014-2020) na projekt „Modernizacja floty taboru tramwajowego we Wrocławiu pod względem polepszenia efektywności energetycznej oraz zapewnienia dostępności dla osób o ograniczonej sprawności poruszania się – Etap IA.”

Projekt zakłada zakup 56 tramwajów, dzięki którym we Wrocławiu zdecydowanie poprawi się dostępność do kursów tramwajowych dla osób o ograniczonej mobilności, pasażerów niepełnosprawnych, opiekunów z dziećmi.

– 56 nowych tramwajów to jedna czwarta naszego taboru. Taki zakup pozwoli nam na pozbycie się starych 30-40-letnich w całości wysokopodłogowych pojazdów bez udogodnień. Dzięki tym zakupom w ciągu dwóch lat zapewnimy mieszańcom całego miasta prawie o tysiąc kursów więcej dziennie taborem tramwajowym dostępnym dla osób o ograniczeniach ruchowych i taborem klimatyzowanym – zapewnia Jolanta Szczepańska, Prezes MPK. – Podpisanie tej umowy oznacza, że instytucje unijne nie mają żadnych wątpliwość i co do tego, że określone w specyfikacji parametry tramwajów realizują jeden z głównych celów projektu czyli zapewnienie dostępności dla osób o ograniczonej sprawności poruszania się.

Aktualnie MPK dysponuje 225 tramwajami. Ponad 120 z nich to tramwaje, do których dostęp utrudnia podłoga wysoka w stu procentach. MPK założyło, że co najmniej 20-procentowy udział niskiej podłogi pozwoli spełnić cel projektu.
– Pojazdy w większości niskopodłogowe, które do tej pory kupowaliśmy są tak skonstruowane, że nie wjadą na każde torowisko, a nam zależy na tym, aby zakupić tramwaje o uniwersalnej konstrukcji, które wyślemy w każdy rejon miasta. Chodzi nam o to, by stworzyć jak najszerszą siatkę połączeń w całym mieście dostępnych dla osób, które mają problem z poruszaniem się – wyjaśnia prezes Szczepańska.

Część tramwajów zakupionych w ramach tego projektu już jeździ po wrocławskich torowiskach. Są to tramwaje moderus beta, których aktualnie MPK ma 9 (6 z poprzedniego zakupy i 3 z dostawy w ramach tego unijnego projektu). Kolejnych 13 spodziewa się do końca tego roku. Spółka jest również w trakcie przetargu na zakup kolejnych 40 sztuk tramwajów w ramach projektu.

Wartość całkowita projektu to 310 529 490 zł, a dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej: 159 000 000 zł czyli 63 proc.

MPK planuje do 2019 roku wymienić też co najmniej 120 autobusów na nowe. Po zrealizowaniu tych projektów połowa wrocławskiego taboru MPK będzie klimatyzowana i w 85-procentach dostępna dla osób o ograniczonej mobilności.

Źródło: Oficjalny Portal Miasta Wrocław

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ