Więcej polewaczek na ulicach Wrocławia

Max Braun, CC BY-SA 2.0, Flickr

Nie raz w miesiącu, jak dotychczas, a raz w tygodniu będą polewane wodą główne ulice Wrocławia. Spółka Ekosystem otrzymała od miasta środki na dodatkowe wyjazdy polewaczek latem.

Podobnie jak w ubiegłych latach w najgorętszych miesiącach praca polewaczek zostanie zintensyfikowana. Wydział Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego Wrocławia przeznaczył na ten cel 239 tys. złotych brutto. Dzięki tym środkom spółka Ekosystem zleciła swoim wykonawcom siedem dodatkowych kursów polewaczek w lipcu i sierpniu.

Trzy specjalne wozy będą wyjeżdżać na wrocławskie ulice raz w tygodniu, między godziną 22 a 6 rano, kiedy ruch jest najmniejszy. Same pojazdy nie osiągają dużej prędkości, a podczas ich pracy zamiatane, polewane i oczyszczane są ulice, zatoki autobusowe i parkingowe.

Zmywanie usuwa z dróg drobne zanieczyszczenia oraz pozostałości po zamiataniu mechanicznym, zmniejsza również ilość toksycznych pyłów znajdujących się na ulicach i zawieszonych w powietrzu. Dodatkową korzyścią w czasie upałów jest zwiększenie subiektywnego uczucia chłodu – powietrze staje się bardziej rześkie, dzięki czemu oddycha się lżej.

Polewaczka może zabrać za jednym razem 8 tys. litrów wody, co pozwala na polanie ok. 170 tys. m2 powierzchni ulic. W ciągu nocy każdy z wozów potrzebuje od 2 do 3 tankowań wody.

Latem wysokie stężenie zanieczyszczeń utrzymuje się z powodu niekorzystnych warunków atmosferycznych – wyżu i braku wiatru. Dodatkowe polewanie ulic jest jednym z działań podjętych przez miasto w celu poprawy jakości powietrza we Wrocławiu.

Źródło: Oficjalny Portal Miasta Wrocław

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ