Wielki sukces wrocławskich lekarzy

domena publiczna
Pragniemy poinformować o wielkim sukcesie lekarzy z Zakładu Radiologii Ogólnej, Zabiegowej i Neuroradiologii oraz Kliniki Neurochirurgii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu: dr. Marcina Misia i dr Macieja Misia. Wykonali oni pierwszy na świecie, oraz jak do tej pory jedyny zabieg wewnątrznaczyniowej embolizacji skomplikowanego workowatego tętniaka miejsca podziału tętnicy środkowej mózgu, z którego kopuły odchodziły trzy tętnice zaopatrujące lewą półkulę mózgu, w tym jedna wyrastająca z samego środka worka tętniaka; z zastosowaniem własnej, nowatorskiej techniki zabiegu.
Pacjentem był młody 34-letni mężczyzna zdyskwalifikowany od leczenia przez inne ośrodki neuroradiologii zabiegowej i neurochirurgiczne, ze względu na złożoną morfologię tętniaka. Trudnością w leczeniu tęgo tętniaka był fakt, że przy użyciu aktualnych technik nie było możliwości jego bezpiecznego leczenia, zarówno sposobem chirurgicznego klipsowania, jak  wewnątrznaczyniowej embolizacji, bez ryzyka udaru niedokrwiennego u tego młodego mężczyzny a co za tym idzie skazania go na trwałą niepełnosprawność.
Nowatorską, własnego pomysłu techniką dr Maciej Miś i dr Marcin Miś wykonali zabieg wyłączenia tętniaka tętnicy środkowej mózgu z krążenia przy użyciu kombinacji zaawansowanych endowaskularnych technik, poprzez małe 3-milimetrowe nakłucie w pachwinie pacjenta.
Sam zabieg oraz jego początkowe i długoterminowe efekty dla pacjenta dr. Maciej Miś i dr. Marcin Miś zademonstrowali na licznych konferencjach naukowych w Polsce jak i za granicą, za każdym razem wzbudzając podziw i niedowierzanie światowego środowiska. Lekarze, którzy zapoznali się z tym zabiegiem, natychmiast nazwali ją od nazwiska lekarzy, którzy ją wymyślili “Teddy Bear Technique” (ang. bear- niedźwiedź, miś)!
 Zwieńczeniem starań i sukcesu była publikacja w szanowanym czasopiśmie “Interventional Neuroradiology” w kwietniu 2017 roku oraz szczególne wyróżnienie tej techniki poprzez umieszczenie idei i etapów zabiegu na okładce tego fachowego czasopisma.
Aktualnie pacjent jest już w ponad rocznej kontroli i cieszy się doskonałym zdrowiem co jest największą radością dla lekarzy, którzy  wykonali zabieg.
W Pracowni Radiologii Zabiegowej Zakładu Radiologii Ogólnej, Zabiegowej i Neuroradiologii  USzK wykonywane są także inne zaawansowane zabiegi wewnątrznaczyniowe leczenia chorób naczyń mózgowych jak i obwodowych.
Dr Maciej i Marcin Miś także jako pierwsi i jedyni w Polsce oraz jedni z pierwszych na świecie przeprowadzili w kwietniu 2014 roku i dalej skutecznie leczą szerokopodstawne tętniaki tętnic mózgowych przy użyciu Systemu Przerwania Przepływu “WEB”, co stanowi w niektórych przypadkach jedyną możliwą metodę leczenia szczególnych tętniaków wewnątrzczaszkowych bez otwarcia czaszki.

Można więc stwierdzić, że wnieśli duży wkład do światowej neuroradiologii interwencyjnej, równocześnie promującą całą polską neuroradiologię, poprzez wprowadzenie nowatorskiego  leczenia tak skomplikowanych przypadków tętniaków wewnątrzczaszkowych.
Kierownik Zakładu Radiologii Ogólnej, Zabiegowej i Neuroradiologii  USzK
Prof. Marek J. Sąsiadek

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ