Zarzuty i tymczasowy areszt w sprawie korupcji w kłodzkiej służbie zdrowia

fot: youtube

Tymczasowy areszt na 3 miesiące zastosował sąd wobec lekarza, zatrzymanego w ramach prowadzonego śledztwa przez funkcjonariuszy Wydziału dw. z Korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu, a podejrzanego o przyjmowanie łapówek. Mężczyzna podejrzany jest o przyjmowanie od pacjentów korzyści majątkowych w zamian za wystawianie nienależnych zwolnień lekarskich, a także fałszowanie dokumentacji medycznej np. w celu zwolnienia przestępców w odbywaniu kary pozbawienia wolności. W sprawie, w której z policjantami z Wrocławia współpracują też funkcjonariusze z Kłodzka, zarzuty usłyszało również kilka innych zatrzymanych osób, podejrzanych o wręczanie łapówek oraz pośredniczących w przestępczym procederze.

Sąd Rejonowy dla Wrocławia Śródmieścia zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na 3 miesiące wobec 50 – letniego mężczyzny, który jako lekarz zatrudniony w kłodzkiej służbie zdrowia, podejrzany jest o wielokrotne przyjmowanie korzyści majątkowych w zamian za poświadczenie nieprawdy w dokumentacji medycznej.
Przypomnijmy, że śledztwo w sprawie korupcji w służbie zdrowia powiatu kłodzkiego prowadzą funkcjonariusze Wydziału dw. z Korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu, którzy w tej sprawie współpracują też z funkcjonariuszami Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą Komendy Powiatowej Policji w Kłodzku.
Mężczyzna podejrzany jest o przyjmowanie od pacjentów łapówek w postaci pieniędzy, alkoholu i innych przedmiotów, w zamian za wystawianie nienależnych zwolnień lekarskich, a także fałszowanie dokumentacji medycznej, tworzonej np. w celu zwolnienia przestępców w odbywaniu kary pozbawienia wolności.

W sprawie zatrzymano też kilku pacjentów, od których lekarz przyjmował regularnie łapówki oraz inne osoby ze środowiska służby zdrowia, zajmujące się pośredniczeniem w załatwianiu spraw pomiędzy podejrzanym lekarzem, a zainteresowanymi pacjentami.

Zarówno lekarz, jak i pozostałe zatrzymane osoby, usłyszały już zarzuty o przestępstwa, za które grozi kara nawet do 10 lat pozbawienia wolności. Wobec lekarza sąd po zapoznaniu się z zebranymi materiałami zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na 3 miesiące. Wobec pozostałych podejrzanych prokuratura zastosowała środki zapobiegawcze w postaci dozoru policyjnego, zakazu opuszczania kraju połączonego z zatrzymaniem paszportu.

Czynności przeprowadzone w tej sprawie są efektem kilkumiesięcznego śledztwa i ustaleń zebranych przez funkcjonariuszy Wydziału dw. z Korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu i Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą Komendy Powiatowej Policji w Kłodzku.

Z materiałów zebranych dotychczas w ramach śledztwa prowadzonego przez Wydział dw. z Korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu, a nadzorowanego przez Prokuraturę Okręgową we Wrocławiu wynika, że podejrzany lekarz, od co najmniej roku uczynił sobie z łapownictwa stałe źródło dochodu, a w przestępczym procederze współdziałali z nim inni pracownicy służby zdrowia.

Planowane są z najbliższym czasie kolejne zatrzymania wśród osób, które w zamian za korzyści majątkowe, uzyskiwały od skorumpowanego lekarza zwolnienia lub inne zaświadczenia medyczne.

źródło: policja

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ