Odnowiona Wyspa Daliowa otwarta

fot. wroclaw.pl

Mieszkańcy mogą już korzystać z odnowionej wyspy Daliowej. Właśnie zakończyła się jej rewitalizacja. Metamorfozy dopełniła również ogromna rzeźba NAWA Oskara Zięty.

Projekt odnowienia wyspy Daliowej jest częścią procesu otwierania się miasta na rzekę Odrę i dołączy do innych rewitalizacji, takich jak bulwar Xawerego Dunikowskiego, bulwar Księdza Zienkiewicza.
Znajdująca się w samym centrum Wrocławia, przy Ostrowie Tumskim oraz moście Piaskowym, niedostępna i zapomniana dotąd wyspa została poddana gruntownej rewitalizacji. Prace trwały ponad pół roku. Teraz wyspa stała się otwartą przestrzenią do spotkań i organizacji wydarzeń. Uporządkowano tam zieleń, zasadzono 7500 nowych roślin, utwardzono grunt, wytyczono ścieżki i zainstalowano oświetlenie. Metamorfozę wyspy dopełnia nowa instalacja rzeźbiarska NAWA Oskara Zięty.

– Wrocław i wrocławianie zyskali nowe miejsce spotkań. Ta niezwykła rzeźba ma również szansę stać się nowym symbolem miasta – mówił podczas otwarcia wyspy Daliowej Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia.

Rzeźba została zbudowana z 35 lustrzanych łuków o wysokości od 4,5 do 7,5 metra, tworzy przejście, nawę łączącą rzekę i miasto, technologię i naturę. Rzeźba, będąca najważniejszą częścią projektu rewitalizacji wyspy, wykonana została w innowacyjnej technologii stabilizacji metalu za pomocą sprężonego powietrza, za którą Oskar Zięta – wrocławski designer, architekt i projektant procesów ” otrzymał „Oskara designu”, czyli nagrodę RedDot. Lustrzana powierzchnia rzeźby zmienia się wraz z otoczeniem, czyniąc z niej instalację unikatową w skali światowej. Odbicia mienią się refleksami świateł, błękitem nieba oraz odnowionymi budynkami przy ulicy Grodzkiej.

Pierwsza rzeźba miejska w technologii przyszłości – FiDU

FiDU – technologia wynaleziona przez Oskara Ziętę. Pozwala ona na zmianę formy i kształów elementów stalowych zespawanych ze sobą dzięki „nadmuchiwaniu” sprężonym powietrzem. Metalowe formy usztywniają się, co nadaje im trwałość i stabilność, zachowując przy tym niesamowitą lekkość. Oraz nieprawdopodobny współczynnik wagi do wielkości i wytrzymałości. NAWA jest pierwszą konstrukcją FiDU w tak dużej skali. Dlatego stanie się manifestem tej innowacyjnej technologii.

Poszukiwanie form doprowadziło artystę do budowy łuków bionicznych, połączonych ze sobą. Forma rzeźby odnosi się zarówno do naturalnego otoczenia, jak i pobliskich budowli, korespondując z pobliskimi zabytkami: Ossolineum, wieżą kościoła Najświętszej Marii Panny na Piasku, Wrocławską HaląTargowej i Ostrówem Tumskim.

Konstrukcja liczy 35 żeber wykonanych ze stali nierdzewnej, w technologii FiDU.

 • Najwyższy profil ma około 7,5 m, najniższy około 4,5 m.
 • Pole powierzchni jaką zajmie rzeźba to około 100 mkw.
 • Profile były transportowane po rzece Odrze barkami w trzech transportach.
 • Jeden kurs barki to około 14 km po Odrze.
 • Łącznie barki przepłynęły około 85 km po Odrze.
 • Użyto dwóch pchaczy: Tur oraz Żwirek.
 • Transport wodny był częścią przywrócenia żeglugi śródlądowej na Odrze.
 • Zużyto 51 804 kg stali.
 • Wycięto z niej 714 elementów.
 • Do pompowania wykorzystano około 1 000 000 m sześc. powietrza.
 • Produkcja trwała około 700 godzin roboczych.
 • Łączna długość spawu to około 2 km.
 • Nad rzeźbą pracowały 23 osoby z firmy Zieta Prozessdesign.

źródło: wroclaw.pl

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ