POLACY Z KAZACHSTANU CHCĄ WRACAĆ DO OJCZYZNY

Fot: youtube

Ok. 10-15 tys. Polaków z Kazachstanu może chcieć wrócić do kraju – powiedziała pełnomocnik prezesa Rady Ministrów ds. dialogu międzynarodowego senator Anna Maria Anders. W czerwcu razem z polską delegacją senator odwiedzi Kazachstan oraz Uzbekistan.

Anna Maria Anders zaznaczyła na antenie Polskiego Radia, że w trakcie wizyty będzie promowana ustawa o repatriacji, którą prezydent Andrzej Duda podpisał dwa miesiące temu. Dodała, że liczy na powrót Polaków z tamtych rejonów.

– Polaków jest około 43 tys. w Kazachstanie, ale my szacujemy, że może 10-15 tys. chce wrócić, choć trudno jest przewidzieć. Na razie w Polsce jest ich  mała grupka – przyjechała przed świętami, na trochę innej zasadzie – zaproszona przez rząd i można powiedzieć, że to była próba, aby zobaczyć jak oni się tutaj czują. Są szczęśliwi, że mogli wrócić. Mam więc nadzieję, że będzie ten entuzjazm, że ludzie będą wracali – zakończyła pani senator.

Przygotowana przez rząd nowelizacja ustawy o repatriacji wprowadza nowe formy pomocy finansowej dla repatriantów oraz ułatwia powrót i możliwość osiedlania się w Polsce osobom polskiego pochodzenia. Nowe przepisy obowiązują od 1 maja br. Część regulacji powinna wejść w życie 1 września bieżącego roku.

źródło: radiomaryja.pl

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ