Polska: Zagraniczni pracownicy wysłali już ponad 4 mld zł do swoich domów!

budowa 2.jpg

Jak informuje “Dziennik Gazeta Prawna” w pierwszym kwartale tego roku, ponad 4.3 mld zł wysłali do swoich domów cudzoziemcy pracujący w Polsce. To wzrost o 65 proc. w stosunku do analogicznego okresu ub. roku. Polska staje się wielkim graczem na arenie europejskiej.

Gazeta powołuje się na raport Narodowego Banku Polski o bilansie płatniczym. Możemy tam przeczytać m.in. że wartość wynagrodzeń cudzoziemców pracujących w naszym kraju bije po prostu rekordy. Tak dużych wypłat jak w pierwszym kwartale nie było, odkąd prowadzone są statystyki.

Dziś większość migracji zarobkowej to Ukraińcy. Do maja tego roku wg. Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej złożyli 737 oświadczeń o ich zatrudnieniu. To o połowę więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku.

Co ciekawe, pieniądze zarobione przez cudzoziemców w Polsce, a które wypływają za granicę maja korzystny wpływ na nasza gospodarkę. Jak mówi Grzegorz Maliszewski z Banku Millenium “obecność rozładowuje napięcia na rynku pracy – pracodawcy mogą bowiem łatwiej znaleźć załogę i nie ma dużej presji na podwyżki”.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna / telewizjarepublika.pl

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ