Prezydent Wrocławia uczcił lwowskich profesorów

Stanisław Kosiedowski, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons

W przeddzień 76. rocznicy zamordowania przez hitlerowców profesorów lwowskich uczelni prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz złożył kwiaty pod pomnikiem ofiar na Wzgórzach Wuleckich.

W lipcu 1941 r. po wkroczeniu do Lwowa Niemcy aresztowali kilkudziesięciu wykładowców tamtejszych uczelni: Uniwersytetu Jana Kazimierza i Politechniki Lwowskich. Razem z uczonymi zatrzymano członków ich rodzin, gości, którzy znajdowali się w ich domach. W egzekucji 4 lipca na Wzgórzach Wuleckich zamordowano kilkadziesiąt osób. Wśród zabitych byli m.in. rektor UJK Roman Longchamps de Bérier i jego trzej synowie, pisarz i tłumacz Tadeusz Boy-Żeleński. W lipcu w jednej z kolejnych egzekucji zginął prof. Kazimierz Bartel, były premier.

W 1991 r. staraniem rodzin pomordowanych na miejscu zbrodni postawiono niewielki obelisk. W 2011 r. z inicjatywy prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza i przy wsparciu ówczesnego mera Lwowa na Wzgórzach Wuleckich wybudowano pomnik ku czci pomordowanych lwowskich uczonych.

W poniedziałek 3 lipca Rafał Dutkiewicz i przedstawiciele wrocławskiego środowiska akademickiego złożyli pod pomnikiem kwiaty. Natomiast wrocławskie obchody zbrodni zaplanowano na wtorek 4 lipca pod pomnikiem Pomordowanych Profesorów Lwowskich na terenie kampusu Politechniki Wrocławskiej.

Źródło: Oficjalny Portal Miasta Wrocław

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ