.Nowoczesna przeciwko “wrocławskiej Ince”? Radny Maryński: Nowoczesna walczy z prawdą historyczną i zdrowym rozsądkiem

Żołnierze niezłomni – jest coraz częściej używanym określeniem dla żołnierzy wyklętych. Teraz odzyskują cześć i pamięć. Władza Ludowa robiła wszystko aby nie został po nich żaden ślad, na szczęście jest coraz więcej. Leśni, wyklęci czy niezłomni nie pogodzili się z układem jałtańskim i poczdamskim, pragnęli Polski wolnej od sowieckiej opieki. Historie Niezłomnych poznajemy, dzięki jeszcze żyjącym nielicznym bohaterom. IPN udostępnia coraz więcej publikacji i dokumentów poświęconych ich działaniom, zwłaszcza po zakończeniu wojny z Niemcami.

Rząd w zeszłym roku przyjął jedną z ważniejszych dekomunizacyjnych Ustaw. Polskie miasta stopniowo zmieniają nazwy ulic, we Wrocławiu z inicjatywy Klubu Prawa i Sprawiedliwości,  na czerwcowej sesji przegłosowano zmiany nazw trzech ulic.

Nieopodal Stadionu Olimpijskiego jest krótka ulica, która po wojnie, do roku 1956 nazywała się 8 Maja, po zmianie 9 Maja. Teraz radni przywrócili jej historyczną nazwę. Warto wspomnieć, iż mieszkańcy sami zabiegali o powrót starej nazwy, argumentując, że “osiedlali się na niej Pionierzy, często to nasi jeszcze żyjący krewni i sąsiedzi”.

Dyskusja rozgorzała w przypadku Heleny Motykówny ( bardzo często określana jako “wrocławska Inka”) i Danuty Siedzikówny. Część oburzonych radnych mówiła o bohaterstwie wszystkich żołnierzy biorących udział w obronie i wyzwalaniu zarówno Polski, jak i Europy spod niemieckiej okupacji. Usunięcie ulic Berlinga i Armii Ludowej nie powinno być przedmiotem dysput, przekonywał jeden z radnych “to niebywały skandal i totalny brak szacunku dla polskiego żołnierza. Radni, którzy podniosą ręce za tym PiS-owskim projektem, naplują w twarz Polakom, którzy w liczbie ponad 380 tysięcy służąc w 1. i 2. Armii Wojska Polskiego, walczyli na umęczonej przez hitlerowskiego okupanta polskiej ojczystej ziemi”.

Jest już po głosowaniu, emocje opadły, pozostał niesmak. Panny Wyklęte, Helena Motykówna i Danuta Siedzikówna  mają swoje ulice na Zakrzowie, w miejscu krzyżujących się ze sobą ulic.

Zapytaliśmy Piotra Maryńskiego, radnego Prawa i Sprawiedliwości dlaczego temat wywołał tyle kontrowersji

Tak naprawdę to nie Panny Wyklęte wywołały kontrowersje. Spór dotyczył oceny generała Berlinga i żołnierzy Armii Ludowej. Zgodnie z opinią wrocławskiego oddziału IPN, którą przedstawiliśmy na sesji, wspomniane ulice podlegają pod ustawę o zmianie nazw a ul. Armii Ludowej sklasyfikowana była jako pierwsza do zmiany. Niewielka część radnych, wbrew prawdzie historycznej broniła żołnierzy Armii Ludowej uzasadniając wcielanie ludzi w jej szeregi siłą.

Nie byłoby konfliktu, gdyby radni rozważyli propozycję nadania nazw – Heleny Motykówny i Danuty Siedzikówny – w nowo budowanych osiedlach.

Ten pomysł był wręcz absurdalny. Mamy jeszcze mnóstwo bohaterów, których będziemy mogli czcić w sposób. Sugestia, iż Wyklęte zasługują na godniejsze miejsce są pokrętne, po to by utrzymać komunistyczne nazwy w przestrzeni publicznej. Priorytetem jest usunięcie hańbiących nazw ulic dla Polaków.

.Nowoczesna głosowała przeciwko zmianie, jak pan myśli, dlaczego?

W mojej ocenie to jest bulwersujące i niezrozumiałe. Już o tym mówiłem i powtórzę jeszcze raz. Podczas dyskusji nad projektem uchwały przewodniczący Klubu .Nowoczesna stachanowskim wysiłkiem przez kilka minut walczył z prawdą historyczną i zdrowym rozsądkiem, aby uzasadnić głosowanie przeciwko takiej zmianie. Nie dziwi płomienny odczyt, nota bene nie do końca dotyczący uchwały, oraz głosowanie radnego, który jest reprezentantem formacji mającej głębokie korzenie w czasach na szczęście już minionych… Przytomność umysłu i poczucie patriotyzmu zdecydowanej większości radnych spowodowały, że z mapy Wrocławia znikają niegodne nazwy ulic, a w to miejsce pojawiają się nazwy upamiętniające bohaterki walki z komunistycznym zniewoleniem Polski. Radni .Nowoczesnej –  jeszcze do niedawna twardzi bojowcy Platformy Obywatelskiej – na nowo chcący pisać „historię” Polski polegli w tej potyczce.

MP

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ