Współtwórca wrocławskiego interaktywnego robota wśród najlepszych polskich innowatorów

Drzazga256, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons

Rozpoznaje twarze, wyraża emocje i nauczy dziecko angielskiego lub hiszpańskiego – wrocławski robot EMYS robi furorę na świecie. Jego współtwórca – dr inż. Jan Kędzierski – znalazł się w gronie 10 finalistów polskiej edycji konkursu „Innovators Under 35” MIT Technology Review.

MIT Technology Review ogłosiło wyniki polskiej edycji konkursu „Innovators Under 35” na najlepszych polskich innowatorów. W gronie 10 finalistów znalazł się dr inż. Jan Kędzierski, współzałożyciel firmy Flash Robotics z Wrocławskiego Parku Technologicznego, którego doceniono m.in. za projekt interaktywnego robota EMYS, który będzie uczył dzieci języków obcych.

Wrocławski robot EMYS pomaga dzieciom w nauce języków, źródło: Flash Robotics

– Ten projekt to efekt wieloletnich prac prowadzonych na Politechnice Wrocławskiej, a jego obecny wygląd i możliwości zawdzięcza gronu ludzi, którzy projekt wspierali przez te wszystkie lata – podkreśla dr inż. Jan Kędzierski.

EMYS mówi i wyraża emocje

Pod koniec 2016 r. firma FLASH Robotics wraz z Krzysztofem Kubaskiem z wrocławskiej ASP stworzyli od podstaw pierwszego komercyjnego robota społecznego, który potrafi uczyć języków obcych dzieci w wieku od 3 do 7 lat.

EMYS może mówić, poruszać się, rozpoznawać twarze i wyrażać emocje, co sprzyja nawiązywaniu naturalnych interakcji z dziećmi. Robot potrafi uczyć angielskiego i hiszpańskiego, ale twórcy już zapowiedzieli, że pragną robota wyposażyć w kolejne opcje językowe, takie jak: mandaryński, francuski, koreański czy japoński.

– Proces uczenia się wymaga czasu, dlatego najlepiej jest, aby dzieci zaczynały jak najwcześniej. Problem w tym, że niewielu rodziców decyduje się na regularne, kosztowne lekcje w tak wczesnym wieku. Istniejące gry i aplikacje językowe nie potrafią zaangażować dzieci w wystarczający sposób, co więcej ostatnie badania dowodzą, że tablety i smartfony mogą zaburzać prawidłowy rozwój dziecka – mówi Jan Kędzierski.

Źródło: Oficjalny Portal Miasta Wrocław

 

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ