Rekordowa nadwyżka w budżecie – nawet kilka mld zł!

Rekordowa nadwyżka w budżecie może sięgać nawet kilku miliardów złotych – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”. Ten spektakularny sukces to efekt wypłaty ponad 8 mld złotych zysku Narodowego Banku Polskiego za ubiegły rok i o kilkanaście procent wyższych niż przed rokiem wpływów z VAT.

Pierwszym powodem nadwyżki są świetne wpływy z VAT. Tylko z zeszłym miesiącu dochody z tego podatku wzrosły o nieco ponad 15 proc. w porównaniu z czerwcem 2016 r. Dla kasy państwa oznacza to około 11 mld zł zysku, a w pierwszym półroczu podatek od towarów i usług dał fiskusowi już prawie 80 mld zł, czyli ponad 55 proc. tegorocznego planu. To też wynik trudny do powtórzenia, przed rokiem wpływy z VAT w połowie roku wynosiły 62,4 mld zł, co stanowiło 48,5 proc. planu na cały rok.

Drugim powodem jest fakt, iż 13 czerwca na konta MF wpłynął przelew z Narodowego Banku Polskiego. W sumie 8,74 mld zł z zysku za ubiegły rok. To rekordowo wysoka wpłata, do tej pory nienotowana.

– Jeśli zysk z NBP wpłynął w czerwcu, to po sześciu miesiącach nadwyżkę można z grubsza szacować na 2–3 mld zł – mówi w rozmowie z “Dziennikiem Gazetą Prawną” Ernest Pytlarczyk, główny ekonomista mBanku.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna / telewizjarepublika.pl

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ