Duchowy ojciec opozycji totalnej od nowa nakreśla strategię działania

balcerowicz.jpg

Nie można rezygnować po jednym niepowodzeniu, zawinionym zresztą w dużej mierze przez jednego człowieka – zauważył Leszek Balcerowicz w rozmowie z Jarosławem Kuźniarem w programie OnetRANO. Wiele wskazuje na to, że pozujący do niedawna na „niezależnego ekonomistę” i „bezpartyjnego fachowca” Balcerowicz wychodzi wreszcie z cienia i przedstawia strategię działania opozycji totalnej.

Były wicepremier był pytany między innymi o to, czy zamierza wybierać się na blokady miesięcznic smoleńskich. – Mam wiele szacunku i sympatii do tych osób, ale nie poszedłem na to spotkanie obawiając się że po pierwsze to może być łatwo demonizowane, przedstawione jako atak, czyli służyłoby to władzom, które dokonują takich strasznych rzeczy – powiedział Balcerowicz.

Jak dodał – Na szczęście organizatorzy podjęli bardzo dobrą decyzję oddzielając się od tej czołówki PiS-owskiej, która była otoczona przez policję. Po drugie, uważam że nie wolno odciągać uwagi od rzeczy najważniejszej – skandalicznych zmian w polskim ustroju, przejęciu TK, ataków na sądy. To powinno być w centrum uwagi. I po trzecie, najważniejsza odpowiedź to budowanie organizacji, które będą przeciwstawiać się dalszym próbom przejmowania polskiego państwa przez PiS. Ale nie wykluczam, że te pierwsze formy protestu będą miały coraz większe uzasadnienie jeżeli będzie dochodziło do jeszcze bardziej drastycznych form naruszania tego co udało nam się zbudować po 1989 roku – straszył.

Jeden z autorów polskiej transformacji wypowiedział się także na temat komendantów policji, która zabezpieczała miesięcznicę, zauważając, że powinni oni dbać o to, by policja nie kojarzyła się z Milicją Obywatelską – Oni powinni tego pilnować i nic ich nie zwolni z odpowiedzialności. Oczywiście osobną odpowiedzialność ponosi pan Błaszczak, przecież policja w Polsce nie powinna dać się traktować jako instrument jednej partii. To nie jest tak, że rozkaz trzeba wykonywać, bo pamiętamy różne reżimy w których argument, że słuchało się rozkazu nie był żadnym uzasadnieniem moralnym i nie jest żadnym uzasadnieniem moralnym ani prawnym – sugeruje Balcerowicz pokazując, że jego zdaniem rządy PiS-u należy traktować na równi z rządami historycznych reżimów.

 W Polsce nie powinniśmy oddawać się defetystycznym rozważaniom o tym jacy oni są mocni, tylko zastanowić się jak w sposób zorganizowany poprzez odpowiednią komunikację skrócić okres złej zmiany, nazywanej o ironio, dobrą zmianą – dodał.

Według Balcerowicza „Nie ma sensu prognozować, trzeba działać”: – Moim zdaniem działanie między innymi powinno polegać na tym, że nie można spisywać na straty Komitetu Obrony Demokracji, KOD trzeba odbudować. Nie można rezygnować po jednym niepowodzeniu, zawinionym zresztą w dużej mierze przez jednego człowieka. Liczą się struktury, a nie doraźne zgromadzenia. Trzeba budować organizację, która będzie pilnować funkcjonariuszy obecnej – zalecił Balcerowicz.

Były minister finansów odnosi się także do obecnej sytuacji opozycji i zauważa, że nie można jej sprowadzać tylko do partii politycznych. – Mamy opozycję obywatelską i ona powinna być coraz mocniejsza i coraz lepiej zorganizowana, dlatego jeszcze raz powiem „odbudować KOD”. (…) Trzeba działać na wielu frontach, nie tylko na jednym – skwitował Balcerowicz pokazując dosadnie, jaki jest  plan działania dla totalnej opozycji.

źródło: stefczyk.info

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ