Wrocławski XTPL pozyskał ponad 10 mln zł

Duże zainteresowanie akcjami wrocławskiego XTPL. Spółka pozyskała 10 mln zł na rozpoczęcie światowej sprzedaży swojej technologii.
Spółka XTPL z sukcesem zakończyła zapisy na akcje, których cena ustalona w procesie book buildingu wyniosła 66 zł. W akcjonariacie firmy znalazły się i polskie, i zagraniczne fundusze inwestycyjne. To kolejny sukces firmy Filipa Granka, jednego z laureatów rankingu organizowanego przez portal wroclaw.pl – „30 Kreatywnych Wrocławia 2016”.

– Niezwykle cieszy nas duże zainteresowanie akcjami naszej firmy. Udało nam się zbudować różnorodny akcjonariat, obejmujący także zagranicznych inwestorów, na czym bardzo nam zależało. Teraz skupiamy się już jednak na tym, co dla nas najważniejsze, czyli na rozwoju naszego biznesu. Właśnie rozpoczęliśmy współpracę z kanadyjską firmą Wise Device Inc., mającą na celu rozwój technologii XTPL do zastosowań w procesie naprawy defektów matryc do wyświetlaczy, powstałych jeszcze w trakcie produkcji – tłumaczy dr Filip Granek, CEO XTPL.

10 mln zł na rozwój biznesu

Zapisy na akcje trwały od 4 do 7 lipca. W transzy instytucjonalnej znalazło się 135 tysięcy akcji, natomiast klienci detaliczni mieli do dyspozycji 20 tysięcy akcji. Pozyskane od inwestorów fundusze stanowić będą 9,14% całości kapitału spółki.

Popyt w transzy dla klientów indywidualnych był ponad 13 razy większy niż dostępna liczba akcji, co przełożyło się na 93% redukcję. Spółka pozyskała 10 mln zł, które na przeznaczy na rozwój laboratoriów oraz rozpoczęcie światowej sprzedaży swojej technologii.

XTPL planuje debiut na NewConnect w sierpniu

XTPL to spółka rozwijająca przełomową technologię ultraprecyzyjnego drukowania szerokiej gamy nanomateriałów. Technologia XTPL umożliwia tworzenie ultracienkich (o szerokości 150 – 500 nanometrów, czyli nawet do 400 razy węższych niż standardowo stosowane techniki druku cyfrowego czy sitodruku) linii przewodzących prąd elektryczny. Taka szerokość wytwarzanych elementów przewodzących umożliwia osiągnięcie niespotykanej dotychczas w masowych zastosowaniach optycznej przejrzystości wytwarzanych struktur. Ultracienkie linie przewodzące prąd elektryczny, bazujące na technologii XTPL, mogą być użyte w produkcji wyświetlaczy, ogniw słonecznych, rozwiązaniach z zakresu elektroniki drukowanej, mikroelektroniki, biosensorów, nano- oraz mikrofotoniki, tzw. smart windows oraz zabezpieczeń antypodróbkowych.

XTPL jedna z najczęściej nagradzanych spółek technologicznych

XTPL jest zwycięzcą i finalistą wielu konkursów w Polsce i za granicą. Firma wygrała pierwszą polską edycję organizowanego przez MIT Enterprise Forum Poland akceleratora na licencji Massachusetts Institute of Technology; zdobyła także jeden z największych grantów w drugiej edycji konkursu organizowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Źródło: Oficjalny Portal Miasta Wrocław

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ