Polacy starzeją się w zastraszającym tempie! Osteoporoza nas łamie..

David Hodgson, CC BY 2.0, Flickr

W Polsce na osteoporozę choruje ok. 2 mln osób. A będzie tylko gorzej, bo nasze społeczeństwo starzeje się w zastraszającym tempie. Już w 2020 r. 43 proc. Polaków będzie miało więcej niż 50 lat, do 2050 r. – jedna trzecia będzie miała więcej niż 65 lat.

Osteoporoza, czyli zrzeszotnienie kości, to choroba, w której przebiegu dochodzi do zaniku tkanki kostnej, w konsekwencji czego zwiększa się częstość występowania złamań – czytamy na stronie www.poradnikzdrowie.pl. Choroba dotyka przede wszystkim kobiet i w niektórych złamaniach może zakończyć się śmiercią lub trwałym kalectwem.

Problem z tą chorobą polega m.in. na tym, że sama osteoporoza nie boli – bolą dopiero złamania, dlatego tak trudno ją rozpoznać i odpowiednio leczyć. Potwierdzają to statystyki przedstawione przez Narodowy Instytut Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji, z któ- rych wynika, że w Polsce leczonych jest zaledwie 10 proc. chorych na osteoporozę.

Zdaniem ekspertów brakuje nam skutecznego systemu zapobiegania osteoporozie i leczenia jej. W związku z tym Instytut proponuje m.in. wprowadzenie Systemu Zapobiegania Złamaniom, nadanie priorytetu profilaktyce kolejnych złamań u osób, które dozna- ły już takiego urazu, a także uporządkowanie kryteriów rozpoznawania osteoporozy. Specjaliści przyznają jednak, że duży wpływ na znaczną poprawę dostępu do leków refundowanych stosowanych przy tej chorobie mia- ło wprowadzenie programu bezpłatnych leków dla seniorów. „To bardzo ważna inwestycja przyczyniająca się do zmniejszenia ryzyka złamań, a tym samym wspierająca sprawną i samodzielną starość” – czytamy w raporcie Instytutu.

Źródło: Telewizja Republika, Gazeta Polska Codziennie

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ