Dolny Śląsk: 627 pijanych kierowców od początku wakacji

James Palinsad, CC BY-SA 2.0, Flickr

Za nami zaledwie trzy tygodnie wakacji, a już niestety padają rekordy, ale nie temperatury. Zatrważająca jest liczba kierowców, którzy pomimo wielokrotnych apeli, zdecydowali się wsiąść za kierownicę swoich pojazdów będąc pod wpływem alkoholu.

Od 23 czerwca 2017 r. dolnośląscy policjanci ujawnili i zatrzymali już 627 nietrzeźwych kierujących. Przypomnijmy, że za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości grozi do 2 lat pozbawienia wolności, zakaz prowadzenia pojazdów i wysoka kara finansowa. Ponadto pijany lub odurzony narkotykami sprawca wypadku śmiertelnego lub powodującego ciężkie uszkodzenia ciała trafi do więzienia, na co najmniej 2 lata i kara w tym wypadku nie będzie mogła zostać zawieszona.

Alkohol ma ogromny wpływ na koncentrację, postrzeganie rzeczywistości, szybkość reakcji, a więc wszystko to, co jest niezbędne podczas prowadzenia pojazdu. Był on już powodem wielu ludzkich tragedii. Swoim nieodpowiedzialnym zachowaniem stwarzamy ogromne zagrożenie dla siebie samych, przewożonych przez nas pasażerów – często najbliższych, a także dla innych uczestników ruchu drogowego. Dlatego tak ważna w takiej sytuacji jest też reakcja innych, postronnych osób, gdy wiemy lub podejrzewamy, że osoba nietrzeźwa prowadzi pojazd lub zamierza wsiąść za jego kierownicę.

Tylko w 2016 roku nietrzeźwi uczestnicy ruchu drogowego spowodowali na terenie kraju 1686 wypadków, w których śmierć poniosło 221 osób, a 2100 odniosło obrażenia ciała. Na Dolnym Śląsku były to 134 wypadki, w których zginęło 17 osób i rannych zostało 165. Nietrzeźwi spowodowali też w ubiegłym roku na terenie województwa dolnośląskiego 765 kolizji.

Źródło: Dolnośląska Policja

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ