Bilety komunikacji miejskiej – nowe rodzaje i więcej ulg

biletomat_.jpg

Wprowadzenie biletów 15-minutowych, biletów grupowych, zniesienie opłat za przewóz bagażu i zwierząt, więcej ulg dla pasażerów i tylko jedna podwyżka. Tak w dużym skrócie wygląda projekt uchwały dotyczącej nowej taryfy biletowej we Wrocławiu. Ma być głosowana przez radnych we wrześniu.

Władzom Wrocławia zależy na tym, aby coraz więcej osób podróżowała komunikacją miejską, dlatego szykuje więcej ulg dla pasażerów oraz bardziej przyjazną taryfę biletową. Priorytetem mają być bilety okresowe.

Ulgi dla dzieci i uczestników maratonu

Wrocławski magistrat w projekcie uchwały proponuje, aby nadać ulgi na przejazdy nowych grupom. I tak na przejazd bezpłatny mogliby liczyć:

  • uczniowie wraz z nauczycielami oraz opiekunami w ramach programów miejskich,
  • dzieci do końca roku kalendarzowego, w którym ukończyły siódmy rok życia,
  • wychowankowie ośrodków wychowawczych i socjoterapeutycznych wraz z nauczycielami/wychowawcami w ramach zajęć,
  • honorowi Dawcy Przeszczepów,
  • wszyscy w ramach obchodów Światowych Dni: Książki i Praw Autorskich oraz Walki z Analfabetyzmem,
  • uczestnicy maratonu i półmaratonu współorganizowanego przez Gminę w dniu zawodów.

Do grupy uprawnionych na przejazdy ulgowe dołączyłyby osoby ze świadczeniami przedemerytalnymi.

Nowe rodzaje biletów

Proponowane jest również wprowadzenie nowych rodzajów biletów. Hitem może być bilet 15-minutowy, który miałby kosztować 2,4 zł (normalny) 1,2 zł (ulgowy).

Popularny, szczególnie wśród wycieczek i szkół, może być bilet grupowy, który planuje wprowadzić Wrocław. Uprawniałby on do przejazdu do 15 osób. Mogłyby one korzystać albo z nieograniczonej liczby przejazdów na wszystkich liniach przez 30 minut lub do jednokrotnego przejazdu na linii, w której został skasowany. Taki bilet ma kosztować: 36 zł (normalny) i 18 z (ulgowy).

Kolejna nowość to bilety imienne na wszystkie linie 180-dniowe (420 zł N, 210 U) i roczne (800 zł N i 400 zł U).

Podwyżka, ale tylko jednorazowych

Urzędnicy miejscy podkreślają, że ceny prawie wszystkich biletów pozostają bez zmian. Jedyną podwyżką w taryfie, którą proponują, jest zmiana ceny biletów jednorazowych na przejazdy liniami normalnymi oraz zwiększona stawka za bilety na linie pospieszne.

Za bilet jednorazowy na linie normalne i podmiejskie zapłacimy już nie 3 zł (100%) lub 1,5 zł (ulga 50%), lecz odpowiednio 3,4 zł i 1,7 zł. W przypadku biletów jednorazowy na linie pospieszne i nocne będzie to odpowiednio 3,6 zł i 1,8 zł (obecnie 3,2 zł i 1,6 zł).

Projekt uchwały zakładającej te zmiany ma być głosowany przez Radę Miejską na sesji wrześniowej. Nowe zasady i stawki mogłby wejśc w życie już w grudniu tego roku.

Źródło: Oficjalny Portal Miasta Wrocław

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ