Dobre dane z GUS: pensje będą rosły

Główny Urząd Statystyczny podał, że w porównaniu z zeszłym rokiem wzrost płac w czerwcu sięgnął 6 proc., a średnia płaca wyniosła 4508 zł brutto. Eksperci z Work Service uważają, że w najbliższych dwóch latach nastąpi jeszcze większy wzrost wynagrodzeń.

Od początku roku widzimy coraz większy wzrost poziomu wynagrodzeń, ale w czerwcu płace wystrzeliły z dynamiką do tej pory nieobserwowaną. Ta tendencja będzie się utrzymywać także w kolejnych miesiącach, a nawet w następnych latach – powiedział cytowany w komunikacie Andrzej Kubisiak, dyrektor Zespołu Analiz w Work Service.

Główny ekonomista Banku Pocztowego Monika Kurek zwraca uwagę, że dynamika płac w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu znalazła się na poziomie najwyższym nie tylko w tym roku, ale w ogóle na najwyższym od grudnia 2009 r.

– W ostatnich miesiącach tempo wzrostu płac systematycznie się zwiększa i być może jest to już stopniowe pojawianie się presji płacowej. Aby utwierdzić się w przekonaniu czy tak rzeczywiście jest trzeba będzie poczekać na dane w kolejnych miesiącach – dodaje Kurtek.

GUS podał, że w czerwcu 2017 r. przeciętne miesięczne wynagrodzenie (brutto) w sektorze przedsiębiorstw było wyższe o 6,0 proc. w ujęciu rocznym i wyniosło 4508,08 zł. Z kolei przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w czerwcu 2017 r. wyniosło 4501,63 zł.

Źródło: GUS / niezależna.pl /telewizjarepublika.pl

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ