Timmermans straszy Polskę: Jesteśmy blisko zastosowania artykułu 7. przeciwko Polsce

Dziś podczas konferencji prasowej Frans Timmermans, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, powiedział, że Komisja „jest już bardzo blisko zastosowania przeciwko Polsce artykułu 7 traktatu unijnego”. Komisarz podkreślił, że KE nie może jednak podjąć jednoznacznych decyzji na ten moment, ponieważ nowelizacje prawa dotyczącego sądownictwa Polsce nie weszły jeszcze w życie.

Zastosowanie art. 7 umożliwi nałożenie na kraj członkowski – w tym wypadku Polskę – sankcji, łącznie z zawieszeniem głosu ukaranego kraju w Radzie Europejskiej. Żeby takie sankcje weszły w życie, potrzebna jest aprobata pozostałych 27 krajów UE.

– Niedawne działania znacząco wzmogły niebezpieczeństwo dla rządów prawa w Polsce. Po wprowadzeniu tych reform, sędziowie będą służyć zachciankom przywódcom politycznych i będą od nich zależni – mówił Timmermans. – Moja ręka jest ciągle wyciągnięta do polskich władz, jednak jeśli dialog nie przyniesie rezultatów, użyjemy narzędzi prawnych – zagroził komisarz.

Timmermans podkreślił, że nowe przepisy dot. sądownictwa w Polsce nie weszły jeszcze w życie, więc KE nie może dziś podjąć jednoznacznych formalnych decyzji. „Możemy wysłać jednak jasny sygnał polityczny” – dodał Timmermans.

Źródło: Twitter, telewizjarepublika.pl

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ