Unijna komisarz ds. sprawiedliwości grozi Polsce konsekwencjami

fot. pl.freeimages.com

Unijna komisarz ds. sprawiedliwości grozi Polsce konsekwencjami. W sprawie reformy sądownictwa tym razem głos zabrała unijna komisarz Vera Jourová. Zagroziła Polsce odebraniem funduszy unijnych.

W wywiadzie dla niemieckiego dziennika „Neue Osnabruecker Zeitung“ Jourová zagroziła Polsce odebraniem w przyszłych latach dotacji unijnych…

„Musimy rozmawiać o przestrzeganiu praw podstawowych i zasad praworządności jako warunkach otrzymania przez kraj członkowski UE pieniędzy pochodzących od europejskich podatników” – powiedziała Jourová.

„Nie mogę sobie wyobrazić, że niemieccy czy szwedzcy podatnicy chcą płacić za ustanowienie pewnego rodzaju dyktatury w innym kraju UE”.  Czeszka dodała, że nie może to dotyczyć aktualnych dotacji, tylko płatności w następnym okresie budżetowym, który rozpocznie się w roku 2021.

„Obserwujemy systematyczne zniesienie rządów prawa w Polsce, bo niszczona jest równowaga sił pomiędzy władzą sądowniczą i wykonawczą” – skomentowała.

Przypomnijmy, że to kolejna tego typu wypowiedź. Dziś podczas konferencji prasowej Frans Timmermans, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, powiedział, że Komisja „jest już bardzo blisko zastosowania przeciwko Polsce artykułu 7 traktatu unijnego”. Komisarz podkreślił, że KE nie może jednak podjąć jednoznacznych decyzji na ten moment, ponieważ nowelizacje prawa dotyczącego sądownictwa Polsce nie weszły jeszcze w życie.

Źródło: dw.com /telewizjarepublika.pl

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ