Tusk wydał oświadczenie o Polsce. Czy to są jawne groźby?

Od kilku dni zaskakująco aktywny stał się Donald Tusk. Były szef Platformy Obywatelskiej, który uciekł z Polski do Brukseli, najpierw chciał się spotkać z prezydentem Andrzejem Dudą. Został właściwie potraktowany. Dzisiaj wydał jednak oświadczenie, a w nim padają wprost groźby pod adresem Polski. Najdziwniej jednak zabrzmiały słowa Tuska, który mówi, że najważniejsze “są wartości i wysokie standardy życia publicznego”.

Jak wczoraj pisał portal niezalezna.pl:

“Szef Rady Europejskiej Donald Tusk poprosił prezydenta Andrzeja Dudę o spotkanie – potwierdził szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Zdaniem prezydenta „nie ma pola do interwencji ze strony szefa Rady Europejskiej

Na tym jednak Tusk nie poprzestał. Dzisiaj wydał oświadczenie, które nazwał “w sprawie sytuacji w Polsce”. Jego treść pełna jest inwektyw pod adresem Polski.

Były szef Platformy Obywatelskiej udaje, że zwraca się do prezydenta Dudy. Niby w trosce o sytuację w naszym kraju, ale niemal w każdym zdaniu padają kalumnie. Tego nie da się spokojnie czytać – już w pierwszym zdaniu padają groźby:

“Zwróciłem się wczoraj do Pana Prezydenta Andrzeja Dudy z propozycją pilnego spotkania w celu omówienia kryzysu politycznego w naszym kraju i jego groźnych konsekwencji dla międzynarodowej pozycji Polski. Naszym wspólnym zadaniem powinno być zapobieżenie czarnemu scenariuszowi, którego finałem może stać się marginalizacja Polski w Europie”.

W następnych akapitach wielokrotnie obraża Polskę i partię rządzącą.

“W moim przekonaniu ostatnie jej działania są zaprzeczeniem europejskich wartości i standardów i narażają naszą reputację na szwank. Przenoszą nas – w sensie politycznym – w czasie i przestrzeni: wstecz i na Wschód. Pan Prezydent ma z pewnością inny pogląd. Ale najgłębsze nawet różnice nie zwalniają nas z obowiązku współpracy na rzecz dobra i bezpieczeństwa naszej Ojczyzny” – napisał Tusk.

“Unia Europejska to nie tylko pieniądze i procedury. To, w pierwszym rzędzie, wartości i wysokie standardy życia publicznego. Dlatego w Europie i na całym Zachodzie wzbiera dziś fala krytyki pod adresem rządzących. Już dawno nie było tak głośno o Polsce i bardzo dawno – tak źle. Możemy ten niebezpieczny trend powstrzymać, ale to wymaga dialogu, gotowości do rozmowy i szybkich, pozytywnych z punku widzenia polskich obywateli, decyzji” – obraża.

Tusk próbuje nawet wróżyć przyszłość.

“Podporządkowanie sądów partii rządzącej w sposób, jaki zaproponował PiS, zrujnuje i tak nadszarpniętą opinię na temat polskiej demokracji. Trzeba zatem znaleźć rozwiązanie, które będzie do zaakceptowania przez Polaków, przez większość sejmową i opozycję, przez Prezydenta i Unię Europejską. Wiem, to trudne. Wymagające ustępstw, wzajemnego szacunku oraz odrobiny zaufania. Trudne, ale wciąż do zrobienia. Czasu zostało jednak bardzo niewiele”

źródło: niezalezna.pl

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ