Badaczka z PWr laureatką programu First Team

Dr Joanna Olesiak-Bańska z Wydziału Chemicznego Politechniki Wrocławskiej została laureatką konkursu First Team, którego celem jest wspieranie młodych doktorów w tworzeniu pierwszych zespołów badawczych. Na swój projekt otrzyma ponad 1,7 mln zł.

O środki w programie Fundacji na rzecz Nauki Polskiej mogli się ubiegać młodzi doktorzy (do pięciu lat po doktoracie), niezależnie od narodowości. W ramach programu można realizować przełomowe prace B+R o dużym znaczeniu dla gospodarki i społeczeństwa, zgodne z listą Krajowych Inteligentnych Specjalizacji.

Do konkursu zgłoszono 81 projektów, granty – na łączną kwotę 25,6 mln zł – przyznano ostatecznie trzynastu osobom, a jedną z nich jest właśnie dr Olesiak-Bańska. Na realizację swojego projektu „NONA – optyka nieliniowa, nanocząstki i amyloidy” badaczka otrzyma ponad 1,7 mln zł.

Celem badań prowadzonych przez laureatkę jest opracowanie nowych metod obrazowania oraz nowych znaczników amyloidów, czyli agregatów białkowych odpowiedzialnych za wiele schorzeń, m.in. za choroby neurodegeneracyjne, takie jak choroba Alzheimera czy choroba Parkinsona.

Dr Olesiak-Bańska pracuje w Instytucie Chemii Fizycznej i Teoretycznej na Wydziale Chemicznym Politechniki Wrocławskiej. Jest absolwentką biotechnologii PWr i fizyki ENS de Cachan (Francja). Studia magisterskie realizowała w ramach programu Erasmus Mundus Master Molecular Nano- and Biophotonics „Monabiphot”.

W 2012 r. z wyróżnieniem ukończyła doktorat pod opieką prof. Marka Samocia i dr hab. inż. Katarzyny Matczyszyn, w ramach którego zajmowała się badaniami nowych znaczników fluorescencyjnych dla mikroskopii wielofotonowej.

Odbyła także szereg staży naukowych, m.in. na ENS de Cachan (Francja), ANU (Australia) czy Uniwersytecie w Cambridge (Wielka Brytania). Za swoje osiągnięcia naukowe otrzymała liczne nagrody, m.in. stypendium bourse de recherché Ambasady Francji oraz stypendia FNP START z dodatkowym wyróżnieniem.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ