Kredytobiorcy mogą czuć się pewniej. Wchodzi w życie ustawa chroniąca konsumenta

pixabay.com

Osoby zaciągające kredyty na zakup domu lub mieszkania mają od dziś więcej praw. Wchodząca w życie ustawa o kredycie hipotecznym reguluje między innymi zasady reklamowania takich kredytów oraz ogranicza do 21 dni czas, jaki bank ma na wydanie decyzji kredytowej.

Jedna z korzystniejszych zmian dotyczy ograniczenia kosztów związanych z wcześniejszą spłatą zadłużenia. Ustawa stanowi, że bank będzie mógł pobierać prowizję tylko przez pierwsze trzy lata spłacania zadłużenia, a wysokość tej opłaty została ograniczona do 3 proc. spłacanej kwoty kredytu.

Nowe przepisy poprawiają też sytuację osób, które mają problem ze spłatą kredytu. Bank musi im zaproponować zmianę zasad spłaty zadłużenia, a jeśli to nie pomoże, kredytobiorca będzie miał sześć miesięcy, żeby samodzielnie sprzedać mieszkanie.
Ustawa wprowadza też zakaz uzależniania decyzji o udzieleniu kredytu od tego, czy klient zgodzi się na dodatkowe, płatne usługi. Banki nie będą też mogły udzielać kredytów w walutach obcych, chyba że ktoś w takich walutach otrzymuje wynagrodzenie.

Źródło: IAR/ telewizjarepublika.pl

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ