Kalendarz natury – lipiec

Cykle przyrody ciągle się toczą, nadając pewien rytm życiu człowieka. Zmieniające się pory roku były przez wieki ogniwem, który bardzo łączył nas z przyrodą. Niestety negatywny wpływ współczesnej cywilizacji sprawił, że w natłoku pracy i innych działań człowiek prawie utracił ten ścisły związek z naturą. Świadomość zmian, choćby miesięcznych, pozwala lepiej zrozumieć otaczające nas środowisko, pozwala dostrzec jego piękno. Warto, by wiedza ta była zachętą do osobistej obserwacji natury – może ona działać kojąco na ciało i ducha.

Nazwa miesiąca pochodzi od słowa „lipień” i nawiązuje do kwitnących lip. Lipiec jest najcieplejszym letnim miesiącem. Mimo że dni stają się już coraz krótsze, to temperatury są najwyższe.

Na początku lipca wschód Słońca w Warszawie możemy obserwować o godz. 4:19, a zachód o 21:00, natomiast 31 lipca Słońce wzejdzie o 4:55, a zajdzie o 20:29. Długość dnia skraca się w ciągu miesiąca o przeszło godzinę. Średnia suma opadów wzrasta w stosunku do czerwca.

Lipiec jest jeszcze miesiącem masowego kwitnienia. Kwitną drzewa, krzewy, rośliny leśne i polne, wodne i nadwodne. Przeważnie jest to miesiąc żniw i sianokosów. W tym czasie dojrzewają owoce wielu roślin. Wśród zwierząt trwa jeszcze okres godów, latające owady występują w ogromnych ilościach w wielu środowiskach.

W parkach i ogrodach kwitną aksamitki, goździki, nasturcje, lwie paszcze, malwy, floksy, nawłocie, niecierpki. W lipcu kończy się zbiór truskawek i masowo dojrzewają agrest, porzeczki, maliny, czereśnie, wiśnie, wczesne gruszki i jabłka. W lipcu można zaobserwować najwięcej motyli. Ciągle jeszcze słychać śpiew ptaków, głównie o zmroku i o świcie. W lipcu zaczyna kwitnąć gryka, której białe kwiaty mogą utrzymywać się aż do sierpnia. Rozpoczyna się kwitnienie mięty polnej. Na miedzach, przydrożach i nieużytkach kwitnie piołun, wrotycz, krwawnik, łopian. Na łąkach zakwitają: oman, goryczka, goździk, rdest wężownik, ostrożeń warzywny, barszcz zwyczajny, dzięgiel, centuria, przytulia.

Kwitną rośliny wodne: grzybienie białe i grążele żółte, oraz rośliny rosnące pod wodą: rdestnica, wywłócznik, moczarka kanadyjska, rogatek szorstki, przęstka pospolita. Nad jeziorami i stawami zaczyna kwitnąć trzcina pospolita.

W lesie na tle zielonego runa i brunatnej ściółki niewiele widać już kwiatów, kwitnie jeszcze gdzieniegdzie lilia złotogłów, sałatnik leśny, czyściec leśny. Zakwita lipa drobnolistna, dojrzewają owoce czeremchy, borówka czernica jest w pełni owocowania. Pod koniec lipca dojrzewają owocostany brzóz, rozpadają się i rozsypują drobne skrzydlate orzeszki, pojawiają się kłosy zarodnikowe widłaków, zarodniki wytwarza też wiele gatunków paproci. W lipcu pojawiają się pierwsze prawdziwki, koźlarze czerwone, w borach sosnowych są maślaki zwyczajne. W lasach można też znaleźć rydze, gołąbki zielone, kanie czubajki.

W górach kwitnie miłosna górska, jaskier, modrzyk górski, omieg górski, tojad mocny, ostróżka tatrzańska, arcydzięgiel litwor, szarotka alpejska, rojnik górski, skalnica mchowata, mak alpejski, goryczka kropkowana.

Co widać na lipcowym niebie

Merkurego i Wenus będzie można obserwować na wieczornym niebie nisko nad zachodnim horyzontem dopiero od połowy lipca, do końca wakacji. Mars natomiast będzie widoczny przez całą noc. Saturna możemy podziwiać na nocnym niebie przez całe wakacje. Uran i Neptun widoczne będą w drugiej połowie nocy, odpowiednio w gwiazdozbiorach Ryb i Wodnika.

Źródło: niezalezna.pl / Kalendarz przyrody;orion.pta.edu.pl

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ