Obwodnica Leśnicy z ostatnim zezwoleniem

obwodnica_lesnicy_listopad1.jpg

Trwająca od października 2015 roku budowa Obwodnicy Leśnicy wkracza w ostatnią fazę – można rozpocząć odcinek między ulicami Piołunową i Osiniecką. Zdobył właśnie zezwolenie na realizacje inwestycji drogowej (ZRID). To dobra wiadomość. Zła jest taka, że czekał na nią 10 miesięcy.

Cała inwestycja warta jest ponad 130 mln zł. Siedmiokilometrowy odcinek drogi ma połączyć ulice Średzką z rondem przy ul. Granicznej. Praktycznie gotowy jest fragment od ronda na ul. Grnicznej do ul. Osinieckiej – na odcinku Graniczna-Rdestowa nawet po nim już jeździmy. Na ukończeniu jest odcinek od Piołunowej do Wojska Polskiego – to ten z mostem przez Bystrzycę. W zasadzie pozostaje tutaj tylko budowa drogi na moście, trwa jego wyposażanie.

Bardzo zaawansowane jest też połączenie od mostu do ul. Średzkiej. W najbliższy weekend na ul. Średzkiej, w sąsiedztwie skrzyżowania z ul. Lutyńską, planowane jest wprowadzenie ruchu wahadłowego. Powodem mogących powstać zwężeń są roboty związane z usuwaniem nawierzchni w miejscu budowanego połączenia ul. Średzkiej z powstającą obwodnicą Leśnicy.

Problemem do niedawna pozostawał odcinek między ulicami Piołunową i Osiniecką. Dla tego fragmentu trzeba było zmodyfikować projekt, co wiązało się z wydaniem decyzji ZRID. Czasochłonne w tym wypadku okazało się oczekiwanie na tzw. odstępstwa ministerialne. Chodzi tutaj o to, że przepisy na poszczególnych klasach drogi przewidują zachowanie pewnych parametrów, np. narzucają minimalne odległości między skrzyżowaniami. Trudno się w tym zmieścić w warunkach miejskich, kiedy powstająca jezdnia musi przeciąć istniejące ulice.

Jest jednak rozwiązanie, składa się wniosek do ministerstwa o zezwolenie na odstępstwo. To dość długotrwała procedura. Oczywiście okres oczekiwania nie pozostaje bez wpływu na całą inwestycję. Pierwotne deklaracje mówiły, że obwodnica Leśnicy powinna ruszyć jeszcze w tym roku. Obecnie mówi się o lecie przyszłego. Trzeba pamiętać, że na brakującym odcinku ma m.in. powstać trudny technicznie węzeł drogowy, od którego przebiegało będzie połączenie w kierunku ul. Kosmonautów. Na ten etap inwestycji jeszcze w tym roku powinien być ogłoszony przetarg.

Źródło: Oficjalny Portal Miasta Wrocław

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ