Komisja Europejska nie odpuszcza. Wszczęto postępowanie wobec Polski!

Komisja Europejska oficjalnie poinformowała dziś o wszczęciu postępowania wobec Polski w związku z „naruszeniem unijnych przepisów”. Powodem ma być prezydencki podpis pod ustawą o ustroju sądów powszechnych.

KE po raz kolejny ingeruje w wewnętrzne sprawy Polski. Tym razem pretekstem jest wejście w życie ustawy o ustroju sądów powszechnych. To jedyna z trzech przedłożonych prezydentowi ustaw reformujących sądownictwo, pod którą znalazł się prezydencki podpis. W poniedziałek Andrzej Duda zdecydował o zawetowaniu ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz ustawy o Sądzie Najwyższym.

Dziś w oficjalnym komunikacie Komisja poinformowała o wszczęciu przeciwko Polsce postępowania „w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego”. Warszawa ma miesiąc na odpowiedź „na wezwanie do usunięcia uchybienia”, czyli cofnięcia ustawy o ustroju sądów powszechnych.

„Nowe przepisy pozwalają ministrowi sprawiedliwości wywierać wpływ na poszczególnych sędziów, w szczególności z uwagi na niejasne kryteria wydłużenia ‘mandatów’ sędziom, naruszające zasadę nieusuwalności sędziów” – czytamy w oświadczeniu.

Źródło: reuters.com, telewizjarepublika.pl

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ