Szczerski odpowiada na działania Komisji Europejskiej

Komisja Europejska oficjalnie poinformowała dziś o wszczęciu postępowania wobec Polski w związku z „naruszeniem unijnych przepisów”. Powodem ma być prezydencki podpis pod ustawą o ustroju sądów powszechnych. Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski podkreślił, że „Komisja Europejska weszła na drogę, która prowadzi donikąd”.

Do sytuacji odniósł się szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski, a także wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański.

– Komisja Europejska weszła na drogę, która prowadzi donikąd. Każdy kolejny krok oznacza, że coraz większe będą dla Komisji koszty odwrotu z tej drogi, a w pewnym momencie odwrót będzie konieczny, bo Komisja Europejska w sprawie polskiej reformy sadownictwa na siłę szuka pretekstów do wykazania swojej kompetencji w sprawach, w których w oczywisty sposób jej nie posiada. Organizacja wymiaru sprawiedliwości jest wewnętrzną sprawą każdego państwa i dlatego jest tak rożna w różnych krajach Unii Europejskiej – podkreślił Szczerski.

– Ustawa o ustroju sądów powszechnych po prostu dostosowuje wiek stanu spoczynku sędziów do powszechnego wieku emerytalnego obowiązującego w Polsce po uchyleniu reformy emerytalnej „67” przez rząd PiS. Inne rozwiązanie tym bardziej mogłoby być łatwo uznane za dyskryminację sędziów – oświadczył z kolei wiceszef resortu dyplomacji.

– Ich inne działania nie wpływają na sytuację prawną stron. We wszystkich ważnych sprawach procesowych decydują zawsze sędziowie zajmujący się daną sprawą. Obowiązują też wszelkie gwarancje procesowe i środki odwoławcze. Tu również stanowisko Komisji Europejskiej uznajemy za nieuzasadnione – stwierdził Szymański.

Źródło: telewizjarepublika.pl, niezalezna.pl

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ