73.ROCZNICA GODZINY “W”

Janusz Wolniak

Oficjalne obchody 73. rocznicy wybuchu Powstania rozpoczęły się 31 lipca. O 10.00 odbyło się spotkanie Powstańców z Prezydentem RP Andrzejem Dudą i prezydent Warszawy. Powstańcy odebrali z rąk głowy państwa odznaczenia.  O 18.00 zostanie odprawiona została polowa msza św., a o 19.00 pod pomnikiem Powstania Warszawskiego odbył się Apel Poległych.

1 sierpnia o g. 9.00 na ul. Filtrowej 68 – dawnej siedzibie Konspiracyjnej Kwatery Okręgu Warszawskiego AK – nastąpi uroczyste złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą podpisanie przez płk. Antoniego Chruściela „Montera” – dowódcę Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej rozkazu rozpoczęcia Powstania Warszawskiego. Kwiaty na grobie „Montera” na Powązkach złoży w imieniu IPN wiceprezes Instytutu Mateusz Szpytma.

Apel do Warszawiaków o uczczenie jak co roku minutą ciszy bohaterów Powstania Warszawskiego – żołnierzy i cywilów – wystosowały Związek Powstańców Warszawskich i Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej.

1 sierpnia, o godz. 17.00, w Warszawie rozlegną się syreny – zatrzymajmy się wtedy i pomyślmy o wydarzeniach sprzed 73 lat. O powstańcach, którzy stanęli do nierównej walki o wolność, o niewyobrażalnej ofierze cywilnych mieszkańców. Tożsamość współczesnej Warszawy wyrasta z tamtego czasu. To wtedy, ofiara z życia złożona przez powstańców i ludność cywilną, na zawsze zmieniała nasze miasto. Pokonane, ale niezwyciężone, obrócone w gruzy, po latach odrodziło się. Dzisiejsza Warszawa wygląda inaczej niż ta przedwojenna, ale jej duch i siła są niezmienne. Jesteśmy dumni, że te cechy przekazali nam bohaterowie walczący o nasze miasto w 1944 r. Winniśmy im szacunek. Oddajmy hołd poległym bohaterom, zachowując się godnie podczas uroczystości. Zwracamy się do mieszkańców Warszawy, aby jak co roku, w godzinę „W”, minutą ciszy uczcili ofiary heroicznej walki o wolność naszego miasta, o wolność Polski.

autor: Janusz Wolniak

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ