12.9 C
Wrocław
„Solidarność” zadała pytania Timmermansowi. Komisarz ma problem

„Solidarność” zadała pytania Timmermansowi. Komisarz ma problem

NSZZ „Solidarność” zwróciła się do Komisji Europejskiej z pytaniem, czy jej wiceszef Frans Timmermans, kwestionując różny wiek sędziów przechodzących na emeryturę w nowym prawie o sądach, w ogóle kwestionuje zróżnicowanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn w Polsce.

Przypomnijmy, Komisja Europejska poinformowała w sobotę o wszczęciu postępowania wobec Polski o naruszenie unijnych przepisów w następstwie publikacji w piątek w polskim Dzienniku Ustaw ustawy o ustroju sądów powszechnych.

Główne zastrzeżenie prawne Komisji w odniesieniu do ustawy o ustroju sądów powszechnych dotyczy dyskryminacji ze względu na płeć z powodu wprowadzenia odmiennego wieku przejścia w stan spoczynku dla kobiet (60 lat) i mężczyzn (65 lat) sprawujących urząd sędziowski. Jak wskazywał Timmermans jest to sprzeczne z art. 157 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej oraz dyrektywą w sprawie równości płci w dziedzinie zatrudnienia.

Oznaczałoby to nie tylko zakwestionowanie reformy wchodzącej w życie z dniem 1 października i groźbę wydłużenia wieku emerytalnego kobiet do 65 lat, ale byłoby też zakwestionowaniem polskiej konstytucji

– napisał przewodniczący NSZZ „Solidarność” Piotr Duda w liście do szefa Komisji Europejskiej Jean-Clauder’a Junckera.

Choć pan Timmermans mówił to w kontekście sędziów, w naszej ocenie zarzut de facto odnosi się do wszystkich obywateli. To o tyle zdumiewające, bo takie rozwiązanie obowiązywało w polskiej konstytucji gdy w 2004 r. Polska wchodziła do UE i do dnia dzisiejszego obowiązuje

– napisał szef „S”.

Duda w imieniu Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” zwrócił się do szefa KE pytanie, „czy słowa wiceprzewodniczącego Timmermansa rzeczywiście kwestionują wprowadzenie zróżnicowanego wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn, a jeśli tak, to czy są one oficjalnym stanowiskiem Komisji Europejskiej?”.

Prosimy o szybką odpowiedź, bo przywołane powyżej zmiany wchodzą w życie już za dwa miesiące, a temat jest niezwykle ważny społecznie. Co ważne, zmiany te są powszechnie oczekiwane i popierane, czego wyrazem był mandat społeczny jaki obecna władza uzyskała w ostatnich wyborach prezydenckich i parlamentarnych

– czytamy w liście Dudy do Junckera.

25 lipca prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Prawa o ustroju sądów powszechnych. Umożliwia ona nabywanie prawa do przejścia w stan spoczynku przez kobiety, które są sędziami bądź prokuratorami, w wieku odpowiadającym powszechnemu wiekowi emerytalnemu – 60 lat. Ten przepis ma wejść w życie 1 października.

źródło: wpolityce.pl

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ