Wrocław: Które autobusy i tramwaje mają klimatyzację?

pixabay

Na trasach wrocławskiej komunikacji miejskiej jeździ 48 klimatyzowanych tramwajów i 162 autobusy. W większości systemy klimatyzacji włączają się automatycznie przy temperaturze zbliżonej do 20 stopni Celsjusza. Zobacz, gdzie w gorące dni szukać ochłody. 

Wszystkie pojazdy z klimatyzacją są oznaczone specjalnym piktogramem „pojazd klimatyzowany”.

Kiedy włączają?

Ogólna zasada jest taka, że klimatyzacja w pojazdach MPK Wrocław włączana jest przy temperaturze wewnątrz sięgającej około 20 stopni Celsjusza. W przypadku mercedesów urządzenia włączają się automatycznie w kabinie kierowcy i w przedziale dla pasażerów. Decyduje o tym komputer pokładowy na podstawie temperatury. W autobusach Solaris system włącza się przy temperaturze 19 stopni Celsjusza.

W Skodach 19 T (numery od 3101 do 3131) system klimatyzacji uruchamia motorniczy, ale potem działa on już automatycznie na podstawie temperatury ze środka tramwaju. Motorniczy nie ma możliwości ingerencji. Gdy system doprowadzi do pożądanej temperatury wyłącza się.

W tramwajach Pesa i Moderus Beta motorniczy załączają system automatycznej klimatyzacji, jednak mają dodatkową możliwość nastawy oczekiwanej wysokości temperatury w trakcie pracy klimatyzacji.
Reagują na podstawie odczytu danych sytuacji temperaturowej w przestrzeni pasażerskiej.

Sprawna klimatyzacja w warunkach komunikacji miejskiej jest w stanie obniżyć temperaturę od 3 do 5 stopni Celsjusza. Daje to już odczucie przyjemnego chłodu. Nad prawidłowym używaniem przez kierujących klimatyzacji czuwa w MPK centrala ruchu i dyspozytorzy.

Zgłoś problem

W razie uzasadnionych reklamacji na działanie klimatyzacji w pojazdach MPK Wrocław można zgłosić sprawę do Biura Obsługi Pasażera (ważne, aby zapamiętać numer boczny pojazdu). Zgłoszenie zostanie sprawdzone, a jeśli okaże się, że układ klimatyzacji ma awarię, autobus zjedzie do zajezdni na naprawę.
Biura Obsługi Pasażera MPK (tel. 71 321 72 71, lub bop@mpk.wroc.pl)

źródło: wroclaw.pl

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ