Polski rząd może domagać się 2,5 mld zł odszkodowania od KE

2,5 mld euro odszkodowania będzie się domagać od Komisji Europejskiej polski rząd, jeśli Bruksela doprowadzi do zaprzestania działań ochronnych na terenie Puszczy Białowieskiej informuje “Nasz Dziennik”.

Taka kwota znajdzie się w odpowiedzi ministra środowiska prof. Jana Szyszko na wniosek KE złożony do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie zaprzestania przez Lasy Państwowe wycinania i usuwania z puszczy chorych i obumarłych drzew zaatakowanych przez korniki.

Odpowiedź musimy ma zostać wysłana najpóźniej jutro, 4 sierpnia. Minister środowiska Jan Szyszko zapewnia, że termin zostanie dotrzymany.

Minister Szyszko tłumaczy w rozmowie z „Naszym Dziennikiem”, że są to wyliczenia wynikające z wyceny strat, jakie spowodowałoby zaprzestanie działań ochronnych w Puszczy Białowieskiej. Chodzi o to, że proces przed Trybunałem może potrwać nawet 2-3 lata, a może i dłużej. Przez ten czas przyroda poniesie ogromne straty, gdyż znikną dotychczasowe cenne siedliska roślin i zwierząt, zmieni się diametralnie puszcza i warunki w niej panujące.

Mamy dokładnie zinwentaryzowany stan przyrody w puszczy, wiemy, gdzie i w jakiej populacji występują określone gatunki roślin i zwierząt, więc łatwo będzie to porównać z tym, co będzie się działo w przyszłości i ze skutkami zaniechania działań ochronnych – tłumaczy prof. Jan Szyszko.

– Komisja powinna mieć świadomość, że jej decyzje mają nie tylko skutki polityczne i społeczne, ale też i określone skutki ekonomiczne – dodaje szef resortu środowiska.

Źródło: naszdziennik.pl / telewizjarepublika.pl

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ