Nowa pracownia rezonansu w szpitalu na u. Borowskiej

udostępnione Monika Kowalska, Rzecznik USK we Wrocławiu

To jeden z najnowocześniejszych aparatów rezonansu magnetycznego
w Polsce. Nowy rezonans to aparat 3 – teslowy, (ten z którego obecnie korzystamy ma 1,5 tesla) co daje dużo większą jakość obrazu. Dzięki temu możliwa będzie diagnostyka pacjentów na najwyższym poziomie: m.in. zaawansowane badania serca, mózgu, kręgosłupa czy prostaty. Aparat ma najnowocześniejsze oprogramowanie, które umożliwia precyzyjną ocenę i pomiar istotnych funkcji narządów.

Kupiony został również z myślą o badaniach dla dzieci z Kliniki Transplantacji Szpiku Hematologii i Onkologii Dziecięcej USK – dotychczas by przyśpieszyć diagnostykę, część małych pacjentów musiała jeździć do innych placówek.

Pozyskanie nowego aparatu przy utrzymaniu dotychczasowego rezonansu  znacznie zmniejszy kolejki pacjentów szpitalnych i ambulatoryjni. Obecnie czas oczekiwania w AOS USK to ok rok. Rocznie w USK wykonywanych jest ok. 6100 badań rezonansem magnetycznym.

Pracownicy szpitala stanęli przed ogromnym wyzwaniem logistycznym. W ciągu 3 miesięcy udało się zrealizować projekt obejmujący dostosowanie pomieszczeń, wykonanie instalacji, osłon radiologicznych, a przede wszystkim wzmocnienie konstrukcji stropu. Sam magnes rezonansu transportowany był nad dachem budynku J (blok operacyjny), dźwigiem o ramieniu 57 m i udźwigu 15 ton i przetransportowany przez otwór w ścianie szczytowej (od strony patio), widać to na wyeksponowanych dzisiaj zdjęciach.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ