75 lat temu zginęła Edyta Stein – patronka Europy

O 75. rocznicy śmierci Edyty Stein przypomina Radio Wrocław.

Dzisiaj o godzinie 19:30 w Domu Edyty Stein przy ulicy Nowowiejskiej 38 we Wrocławiu odbędzie się spotkanie zorganizowane przez Towarzystwo im. Edyty Stein. Konkretniej – wieczór duchowego obcowania ze świętą Teresą Benedyktą od Krzyża. Wcześniej w kościele pw. Świętego Michała Archanioła celebrowana będzie uroczysta Msza Święta.

Urodzona w 1891 roku Edyta Stein była wrocławianką, z pochodzenia Żydówką. Jej ojciec handlował drewnem i był zamożnym kupcem. Edyta miała 10 rodzeństwa. Z czasem odrzuciła religię mojżeszową, deklarując się jako ateistka. Studiowała historię, psychologię i filologię germańską we Wrocławiu i Getyndze, obroniła doktorat z filozofii. W 1922 roku dokonała konwersji na chrześcijaństwo, przyjmując na chrzcie imię Teresa. W 1933 roku wstąpiła do klasztoru karmelitanek bosych w Kolonii jako Teresa Benedykta od Krzyża.

Po przejęciu władzy w Niemczech przez nazistów musiała uciekać przed prześladowaniami z racji żydowskich korzeni. Udała się do Holandii. W 1942 roku wpadła w ręce Gestapo. Wywieziona do Auschwitz, została zamordowana w komorze gazowej, przypuszczalnie w dniu 9 sierpnia.

W 1987 roku Edyta Stein została beatyfikowana, a w 1998 roku – kanonizowana. Papież Jan Paweł II uznał ją za patronkę Europy.

Źródło: Radio Wrocław

Artykuł powstał dzięki pomocy Fundacji KGHM

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ